Smrtící dotyk

4. května 2016 v 21:20 | Kate |  Recenze knih
Teď toho pro vás mám nachystáno, překvapivě, strašně moc, takže to tu konečně zase začne trochu žít. Pokud teda znovu nic nechytnu. -_-
Kate

Název: Smrtící dotyk
Autor: Melina Salisbury
Série: Vyvolená bohy
Díl v sérii: 1/?
Počet stran: 254
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2015


Anotace:
(Obal knihy)

"Jsem dokonalá zbraň. Můj dotyk je smrtící."

Twylla je dívka vyvolená bohy. Je zosobněním božské dcery a jako taková je zaslíbená princi. Za svoji výjimečnost ale draze platí: každý měsíc musí pozřít jed, a přinést tak důkaz o svém božském postavení.
Její dotyk je však pro obyčejného člověk smrtící.
Twylla proto není běžným členem královského dvora. Je královninou popravčí. Každý měsíc navštěvuje vězení a přikládá své ruce na ty, kteří jsou odsouzeni k smrti.
Žije osaměle a izolovaně. Když ale nastoupí nový strážce, vše se změní. Spustí se kolotoč dvorskách intrik, úkladů a vražd...

Dokáže si dívka správně zvolit mezi královským snoubencem a přitažlivým, ale obyčejným smrtelníkem? Rozhodne se pro povinnost, nebo pro lásku?

Děj:
Twylla je královninou popravčí - dotyk její kůže zabíjí, což je způsobeno jedem, který pravidelně pije. Když královna nařídí popravu jejího přítele, uzavře se do sebe a jediným zbývajícím kamarádem je jí strážce, ten jediný, který s ní vydrží. Žije si jakýsi stereotypní život, ze kterého ji však co nevidět nemilosrdně vytrhnou.
Všechno započne nástup nového strážce, po kterém se spustí různé vraždy, intriky,... A Twylla zjistí, že všechno není tak černobílé, jak se zdá. Pomaličku odhaluje celou pravdu a zjišťuje, že vlastně celý život žila ve lži. A ta nejdůležitější otázka je - je k ní alespoň někdo upřímný, nebo je to všechno jenom královnina hra sloužící k udržení její vlády?


Můj názor:
Ta obálka je naprosto boží. Velice se mi líbí. Je nápaditá, výrazná - takže zaujme - a k příběhu také sedí.
Už začátek byl opravdu velmi zajímavý. Kniha začala jakýmsi vyprávěním, co se Twylle stalo a proč je nyní, alespoň z části, taková, jaká je. Už tohle mě vtáhlo, a už tady byla sposta nevyřčených, a hlavně nezodpovězených, otázek.
Co se týče prostředí... Autorka vymyslela svět, který pak dokázala i vykreslit. Určitě znám světy mnohem propracovanější a dotaženější do konce, ale žádné mezery a nejasnosti nebily do očí.
Oceňuji historii. Stejně jako třeba Tolkien, autorka vymyslela historii sahající velmi daleko a se slepými místy (čímž si u mě šplhla), ač samozřejmě ne na jeho úrovni. Samotná historická linka byla pro děj velmi důležitá, protože právě díky ní se na celý příběh namotávalo tolik lží a intrik.
Musím říct, že promyšlené to všechno bylo skvěle, a některé zásadní věci byly dokonce i velmi dobře schované. Jiné, a možná i ty nejdůležitější z celé knihy, naopak byly velmi očividné - tedy alespoň pro čtenáře, rozhodně ne pro hlavní hrdinku, čímž se dostávám k postavám...
Některé byly naprosto skvělé, domyšlené, výborně vykreslené... Nemůžu ale moc popisovat, prozradilo by to příliš mnoho z příběhu. O ústřední hrdince však pár slov říct musím. Byla totiž totálně nemožná. Nechápu, co je to za trend, jako hlavní hrdinku zvolit naprostou naivku a nechápavku, která čtenáři jenom leze na nervy.
Když si to teď tak přehrávám v hlavě, většina dobrých postav byly zrovna ty záporné - snad chápete, jak to myslím.
V knize bylo několik opravdu neotřelých a poutavých nápadů, a bohužel, jejich potenciál nebyl dostatečně využit. Kniha je vlastně nevyužitého potenciálu plná.
Paradoxem je, že kniha je z obrovské části postavená na popírání nadpřirozena a prosazování logiky, přičemž nadpřirozeno hraje nakonec docela důležitou roli. V knize najdeme také celkem dost znatelný morální podtext.
Kniha byla čtivá, děj měl spád, hlavně potom v druhé části knihy, byla tam spousta odhalení, některé byly dokonce celkem šokující... Ale bohužel, autorka sklouzla spíše k nějakému tuctovému románu a ohranému klišé. Nějak mi ten milostný trojúhelník, nebo co to mělo být, do příběhu nesedl. I styl psaní mi přišel trošku jiný - postrádal takovou tu "počáteční a prostřední šťávu".
Na posledních stránkách, kde mělo přijít to, celou dobu očekávané rozhodnutí, jsme se vlastně nic nedozvěděli, což mě naprosto dorazilo. Celý epilog byl dost zvláštní. Byl to strašně (a i zbytečně) velký skok, možná by si kniha zasloužila ještě nějakou kapitolku před ním.


Hodnocení:
Knihou jsem byla naprosto unešená, ale nedá se říct, že by to bylo nějaké extra kvalitní čtení. Zážitek však byl opravdu skvělý. Ne úplně stoprocentní hodnocení je kvůli již zmiňovaným nedostatkům, jakémusi klišé, a také si nechávám rezervu pro další díly.

7/10Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzníhovýtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 6. května 2016 v 14:24 | Reagovat

Ja som sa na čítanie tejto knihy veľmi tešila a potom ma sklamala :-( Mám pocit, že autorka mala výborný nápad a mohla ho rozpracovať viac, bolo to trochu priamočiaré a prvých asi 100-130 strán sa vlastne nič nedialo. Koniec bol už lepší a akčnejší, avšak ide skôr o takú podpriemernú knihu :-) Avšak súhlasím, že tá obálka je skvelá! :D

2 Eliz Eliz | Web | 21. května 2016 v 19:00 | Reagovat

Kniha mě moc neláká, ale třeba se k ní ještě někdy dostanu :)

3 congnomabs congnomabs | E-mail | Web | 6. srpna 2017 v 16:21 | Reagovat

---

скачать fifa 17 ultimate team на пк, скачать фифа 15 на пк или <a href=http://15fifa.ru/skachat-kljuchi-fifa-15/33-skachat-fifa-15-crack-kryak-tabletka-klyuch-besplatno.html>fifa 15 cracks торрент</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!