Vánoční koleda

27. března 2016 v 16:29 | Kate |  Já a klasika
Nějakou dobu jsem přemýšlela, kterou knihou začít, a nakonec jsem se rozhodla, symbolicky, pro Dickensovu Vánoční koledu, protože díky ní se tento nápad zrodil. :)
Knihu jsem četla v rámci povinné četby, jako ostatně spoustu jiných, které v této rubrice přibydou. :)

Pokud byste měli nějaké připomínky, nebo vám tam něco chybělo - ozvěte se. ;)

Kate


Vánoční koleda - Charles Dickens

A Christmas Carol - Charles Dickens

"Chci ctít vánoce z plného srdce a vynasnažím se je světit, jak je rok dlouhý. Chci žít v minulosti, v přítomnosti i v budoucnosti."


Do rukou se mi dostalo ilustrované vydání z roku 1958 v překladu manželů Tilschových. Šlo poznat, že kniha je stará, ale takové mám nejradši. :)


Nejprve k obálkám... Našla jsem na internetu další dvě české, ta první je podle mě opravdu kouzelná!


A potom originální - ty mám taky dvě, a líbí se mi víc než české, přinejmenším než ta druhá. Opravdu nádherně vystihují atmosféru Vánoc a dá se říct i příběhu.Co se týče autora... Charles Dickens je ve světové literatuře velký pojem. Je to britský spisovatel 19. století Mezi jeho další díla patří tolik profláklý Oliwer Twist či David Copperfield, možná trošku méně známá Kronika Pickwickova klubu či Malá Doritka a spousta dalších děl.


Vánoční koleda je o bohatém skrblíkovi Ebenezeru Vydřigrošovi (Scroogeovi), který nenávidí Vánoce a všechno s nimi spojené. Je nevrlý na svého synovce Freda, koledníka, pány, kteří vybírají peníze na chudé... Svého písaře jen velmi nerad pustí dříve na rodinnou večeři.

"Vánoce že jsou nesmysl strýčku?" ... "Na mou věru, to přece nemyslíte doopravdy""
"Myslím!" ... "Veselé Vánoce! Jaképak máš právo být veselý? Jakýpak máš důvod se veselit? Jsi přece chudý."

Na Štědrý den se mu zjeví duch bývalého obchodního partnera Jakuba Vodrala, který byl stejný jako Vydřigroš, teď s sebou tahá těžký řetěz a pyká za své hříchy. Přišel Vydřigroše varovat, že by měl změnit svůj život a že ho navštíví tři další duchové, kteří jsou jeho jedinou šancí na nápravu.

"Byl to sen nebo ne?"

První z nich (Duch minulých vánoc) ho přenese do dob jeho mládí, kdy byl Vydřigroš ještě šťastný. Vzpomene si na svou rodinu, sestru, kterou miloval, na kamarády, na svou první lásku… Celkově na svůj dřívější život, ve kterém ale později začala převládat chamtivost a láska k penězům.

Byla to podivná postava - jako děstká, a přece zas ani ne tolik dětská.

Druhý duch (Duch přítomných vánoc) ukáže Vydřigrošovi chudé lidi v Londýně i různě po světě, oslavu Vánoc u jeho synovce (ten ho hájí před svými přáteli a rodinou) a u Boba, který svou rodinu kvůli nízkému platu téměř neuživí a má těžce nemocného syna Tynýnka, jemuž nemůže zaplatit léčbu. I přes to, jak se k němu Vydřigroš chová o něm však Bob mluví s úctou a vděčností. Duch bankéři také ukáže dvě děti: Nevědomost a Bídu a varuje ho, aby se jim vyvaroval, především pak Nevědomosti.

"Můj život na tomto světě je kratičko vyměřený," odpověděl duch. "Dnes končí."

Poslední duch (Duch příštích vánoc) mu ukáže mrtvého muže a reakce na jeho smrt. Nikdo pro něj netruchlí, kromě sestry, které ale ani nepomohl v nouzi. Vydřigroš si potom uvědomí, že viděl svou vlastní smrt. Tynýnek také zemřel. Vydřigrošovi je vše líto a prosí ducha o to, aby zařídil změnu.

"...Nebýt takový nelida, byl by měl někoho, kdo by se o něj staral, když si pro něj přišla zubatá, místo aby tam ležel až do posledního dechu a vypustil duši docela sám a sám."
"Stihl ho zasloužený trest."
"Jen lituju, že ten trest není krapet těžší,"...

Když se druhý den ráno vzbudí, je z něj úplně jiný člověk - má dobré srdce a snaží se napravit své chyby. Bobovy a jeho rodině koupí velkou husu, aby se mohli dostatečně najíst, zvýší mu plat a postará se o léčení jeho malého syna, dokonce mu popřeje veselé vánoce. Věnuje také velkou částku charitě a začne se více zajímat o svou vlastní rodinu. Lidé o něm pak říkají, že laskavějšího člověka na světě není.

"Stal se tak dobrým přítelem, zaměstnavatelem a člověkem, že to staré dobré město, ani žádné jiné staré dobré město..."Od Dickense jsem zatím četla jenom Vánoční koledu, a nejspíš to tak i dlouho zůstane, protože styl psaní autora mi vůbec nesedl. Celou první polovinu knihy jsem se nutila ji vůbec otevřit a přečíst pár vět. Potom už to bylo lepší, nejspíš i díky tomu, že děj začal být mnohem zajímavější.

Oproti tomu příběh - ten byl opravdu nádherný. Je hodně známý, ale já ho snad nikdy takhle vcelku a s podrobnosti neslyšela. Určitě stálo za to si knihu přečíst a přetrpět tu první polovinu. Za tohle rozhodně palec nahoru!

Líbí se mi taky spousta jakýchsi odkazů na morálku. Příběh je hodně zaměřený na morální ponaučení, což je vždycky potřeba, a neznám mnoho dnešních autorů, kteří by do svých knih takové věci vkládali. Mimo prožitek z krásného příběhu si z něj lidé odnesou i tohle - snad.


Kniha má taky mnoho filmových zpracování, ať už animovaných či hraných. Musím se přiznat, že jsem zatím žádné neviděla, ale určitě by nebylo na škodu se na některé z nich podívat. Takže pokud byste věděli o nějakém povedeném - klidně se podělte.

Závěrem bych vás chtěla seznámit ještě s jednou větou z knihy, možná s tou úplně nejhezčí:

Jeho vlastní srdce se smálo - a to mu úplně stačilo.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 29. března 2016 v 10:00 | Reagovat

Vianočnú koledu sme čítali v prváku v škole, ale po anglicky a každý kúsok, čiže výsledný dojem nebol až taký :D V preklade - mali sme to v paži :D
Každopádne hoci som tento príbeh nečítala, poznám ho a námetovo aj obsahovo sa mi páči, nápad s troma duchmi je výborný a tiež ma teší, že to má happy-end. Musím si to niekedy prečítať :D

2 Nats Nats | E-mail | Web | 31. března 2016 v 17:56 | Reagovat

Vypadá to opravdu dobře :) Ještě jsem žádnou knihu od Charlese Dickense nečetla ale chystám se na to v povinné četbě :) Díky za tip :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!