Dračí posel

29. prosince 2015 v 20:19 | Kate |  Recenze knih
Moc se omlouvám, ale bylo toho strašně moc. Kromě všech písemek ve škole jsme ještě s několika spolužáky nacvičovali koledy a různé vánoční písničky. U nás na gymnáziu je tradicí tzv. zpívání na schodech, kdy několik studentů hraje a zpívá a zbytek školy se k nim přidá, pokud chce. :)
Tím pádem jsem vám samozřejmě ani nepopřála krásné svátky, a tak mi nezbývá než doufat, že takové byly. Snad jste byli spokojení s Ježíškem, a co je hlavní, doufám, že jste se sešli všichni ve zdraví! :)

A teď už k článku. ;) Po více než dvou letech jsme se dočkali druhého dílu Serafíny. :) No a co na něj říkám já?
KateNázev: Dračí posel
Autor: Rachel Hartman
Série: Serafína
Díl v sérii: 2/2
Počet stran: 432
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2015


Anotace:
(Obal knihy)
POKRAČOVÁNÍ MEZINÁRODNÍHO BESTSELLERU OVĚNČENÉHO MNOHA CENAMI!
RACHEL HARTMAN A JEJÍ SERAFÍNA VZALY KNIŽNÍ SVĚT ÚTOKEM A SE SILOU DRAKA OVLÁDLY ŽEBŘÍČKY PRODEJNOSTI V NĚKOLIKA ZEMÍCH.
NETRPĚLIVĚ OČEKÁVANÝ 2. DÍL JE KONEČNĚ TADY!

KRÁLOVSTVÍ GORED: ZEMĚ, VE KTERÉ PO DLOUHÁ DESETILETÍ ŽILI LIDÉ A DRACI V KŘEHKÉM MÍRU. ROVNOVÁHA ALE BYLA NARUŠENA A HROZÍ VÁLKA. DRACI PO ČTYŘICETI LETECH VYCHÁZEJÍ Z ÚSTRANÍ A JSOU PŘIPRAVENI PŘEVZÍT VLÁDU NAD SVĚTEM. SERAFÍNA - NAPŮL ČLOVĚK, NAPŮL DRAK - JE JEDNOU Z MÁLA, KDO ROZUMÍ UVAŽOVÁNÍ DRAKŮ I LIDÍ A KDO BY MOHL POMOCI VÁLKU ZASTAVIT. VYDÁVÁ SE PROTO NA CESTU DO SOUSEDNÍCH ZEMÍ, ABY NAŠLA DALŠÍ POLODRAKY. VĚŘÍ, ŽE JEJICH SPOLEČNÉ ÚSILÍ DOKÁŽE VYVOLAT MOCNOU MAGII, S JEJÍŽ POMOCÍ BUDE MOŽNÉ NEMILOSRDNÉ DRAKY PORAZIT.
DOKÁŽE ALE SERAFÍNA VZDOROVAT VŠEM NÁSTRAHÁM, KTERÉ JI NA CESTĚ ČEKAJÍ? UBRÁNÍ SE TAJEMNÉMU POLODRAKOVI, KTERÝ DOKÁŽE VSTUPOVAT DO LIDSKÝCH MYSLÍ A OVLÁDAT JE? VZDÁ SE SVÝCH JEDINEČNÝCH SCHOPNOSTÍ A ZACHRÁNÍ SI ŽIVOT, NEBO PŘIJME VÝZVU OSUDU A POSTAVÍ SE NEBEZPEČNÉ BUDOUCNOSTI ČELEM?

Děj:
Serafína se vydává hledat další polodraky, aby mohli společně pomoci Goredu ve válce, a taky aby konečně našla svou "rodinu". Nicméně Jannoula, její bývala přítelkyně a zároveň polodrak, která je duchovně neobyčejně silná, jí to kazí, a tak se celá akce nakonec zvrhne v záchranu světa proti Jannoule. Podaří se Serafíně ji porazit, i když přijde téměř o všechny své věrné a přátele? Dokáže ona objevit svou sílu a přesvědčit posledního žijícího svatého, že by se měl starat o to, co se děje okolo něj?

Ukázka:
"Jsme svatí, Serafíno. Máme právo rozhodovat, kdo zemře, naší výsadou je pohybovat figurkami na šachovnici dějin." Udělala gesto, jako by třískla dvěma kameny o sebe, nebo dvěma lebkami. "Můžeme tenhle svět rozbít, když se nám zachce."
Její obličej se změnil v masku. "Toto je moje válka. Všechny strany se navzájem zničí a ti, kdo to přežijí, budou naši. Budeme jim vládnout spravedlivě a milosrdně a nakonec budeme svobodní. O tom jsem už rozhodla."
Doletěla k nám první vlna Věrných: vřeštěli nám nad hlavami. Jannoula se samolibě ušklíbla a natáhla ruku přes Ingarovo škubající se tělo. Vzala za ruku dámu Okru, trhla hlavou dozadu a síla její vůle proběhla řetězem. Neviděla jsem to světlo, které vytvořili, ale ani jsem nemusela.
Draci začali padat z nebe na zem.

Můj názor:
Už jsem o tom mluvila několikrát, mám takový dojem... Nemám moc ráda obličeje na obálce, a tenhle ani nepatří mezi nejsympatičtější, na druhou stranu oceňuji, že tam není nějaký ten dnešní "ideál krásy". Obálka se mi ve finále docela líbí.
Knížka se čte skvěle, nejenom díky velmi čtivému stylu psaní autorky, ale také díky skvělému příběhu. Zápletka už je trošku naznačená v jedničce, ale v druhém díle získává úplně jiný rozměr. Je o mnoho zajímavější, děj má spád a je překvapivý.
Co se týče konce, nějak jsem si ho představovala trošku jinak. Obzvláště jedné postavy je mi opravdu líto, i když asi taky nedopadla až tak špatně, jak mohla.
Co je velká škoda... Ani ne tak nějaké mouchy na příběhu, ty jsem opravdu téměř žádné nenašla, jako to, že druhý díl vyšel tak dlouho po prvním. Neměla jsem čas si ten předcházející přečíst předtím než jsem se pustila do dvojky, a tak jsem ze začátku docela dost bojovala s tím, že jsem si nepamatovala některé předcházející události. Ale naštěstí mi připadalo, že autorka s tím tak trošku počítala, možná i nevědomky, a docela se to dalo odhadovat. Možná i to způsobilo, že jsem se ze začátku nějak nemohla začíst.
Někoho by mohlo možná zmást, že kniha není ani tak o akci jako o vůli, myšlenkách... - zkrátka o tom, co máme tzv. v hlavě, a o různých tricích, podvodech a machinacích. Přece jenom je podle mě ve společnosti dost zakořeněná myšlenka draci = akce. Jenomže tohle taky nejsou jenom tak obyčejní draci, na jaké jsme zvyklí. A dokonce bych řekla, že ani nehrají úplně tu hlavní roli.
Co mi hodně vadí je, že chybí mapa. Často jsem se ztrácela v orientaci. Až teď jsem si uvědomila, jak obrovksá pomůcka a jaké obrovské doplnění knihy to opravdu je. Dá se říct, že u některých příběhů je až nepostradatelná.


Hodnocení:
Musím říct, že v hodnocení prvního dílu jsem si teda moc velkou rezervu nenechala. Za jiných okolností bych knize deset asi nedala, ale jelikož byla o trošku lepší, než jednička, musím dát také vyšší hodnocení, že ano. A jednička ode mě dostala 9.

10/10Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 30. prosince 2015 v 9:50 | Reagovat

Sviatky boli super, dúfam, že aj tie tvoje :-) Recenziu som ešte nečítala, keďže dvojku Serafíny mám práve rozčítanú, som asi niekde za polovicou :D Všimla som si, že si dala vysoké hodnotenie, ale ja mám z knihy trošku pocit, že sa vlečie, snáď sa to zlepší :D

2 Kate Kate | E-mail | Web | 30. prosince 2015 v 11:29 | Reagovat

[1]: Já ho měla ze začátku taky, ale přešlo mě to asi dřív než tebe. :D

3 Eliza Eliza | Web | 30. prosince 2015 v 21:51 | Reagovat

Já už si ten první díl musím přečíst...Pořád se k tomu nemám, ale já to nakonec dokážu xD
Super recenze, mně osobně třeba vadí ten text od Paoliniho na obálce, prostě mi tam nějak překáží...
Kniha mi vyznívá trochu zvláštně, ale uvidím, až si jí sama přečtu ;)

4 Ettelwen Ettelwen | Web | 1. ledna 2016 v 14:31 | Reagovat

Já se na druhou Serafínu tak strašně těšila, a jaké to bylo zklamání. První polovina knihy byla nudnější, strašně mi tam chyběla mapa! No druhá polovina už o dost zajímavější, opět absence akce, kniha byla spíš psychologicky lazená, hodně se toho odehrávalo pouze v hlavě Serafíny.
Nicméně, neměla to být trilogie? Myslím, že tak byla zamýšlená. Škoda, mohlo to být lepší.

5 Kate Kate | E-mail | Web | 2. ledna 2016 v 11:46 | Reagovat

[4]: Ano, o mapě jsem mluvila, strašně mi chyběla, ale to, že tam nebylo až tolik akce mi překvapivě ani moc nevadilo.

Taky jsem žila v domnění, že to má být trilogie, takže jsem byla po dočtení docela překvapená...

6 Casion Casion | Web | 4. ledna 2016 v 16:40 | Reagovat

Mňa osobne tento diel pomerne sklamal. Jednotka bola dobrá a čakala som, že dvojka sa jej vyrovná, ale trošku sa potvrdilo pravidlo o horších druhých dieloch, aspoň u mňa.
Miestami sa podľa mňa kniha dosť vliekla, ale ten záver bol dobrý, rozhodujúca bitka bola dobre vymyslená a bola tam aj mágia :-)
A tá mapa by sa vážne zišla :-)

7 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 16. ledna 2016 v 16:17 | Reagovat

Ahoj, hezká recenze... Čtivě napsaná :D.
Teda, 10 hvězdiček?? :D
Já osobně bych prvnímu dílu až 9 nedala. Uvidíme, jaký díl podle mne bude lepší.
Těším se, až si druhou Serafínu konečně přečtu, už ji mám doma. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!