Zrada temného elfa

11. února 2015 v 19:27 | Kate |  Recenze knih
Na tenhle re-reading jsem se chystala už dlouho. :)
KateNázev: Zrada temného elfa
Autor: Michaela Burdová
Série: Křišťály moci
Díl v sérii: 1/4
Počet stran: 292
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2010


Anotace:
(Obal knihy)
Vítejte v Mianthilii, čarovné zemi elfů!
Síly dobra a zla stojí proti sobě! Temní a Bílí elfové se dávají do boje o sedm křišťálů moci, jejichž prostřednictvím je možné ovládnout celý svět. Dle proroctví může křišťály najít a získat pouze obyčejná venkovská dívka Neilin, která však o svém poslání nic netuší. Dívky se snaží zmocnit Temný elf Izgraël, proti kterému stojí bojovník bílých elfů Arwin.
Jak dopadne boj dvou mocných znepřátelených sil?
Podaří se Neilin najít a získat první z mocných křišťálů?

Děj:
V rodné vesnici Neilin, Thálonu, se během oslavy jara strhne masakr. Temní vedení Sorganem, jedním z nejstrašnějších bojovníků temného pána Isgraëla, vyvraždí téměř celou vesnici, a zdá se, že o Neilin mají zvláštní zájem. Díky bohu se na scéně objeví tajemný elfský bojovník Arwin, který Sorgana přemůže a Neilin zachrání. Potom společně putují do hlavního města království Bílých elfů, dokážou to ale se Sroganem v zádech? A co víc, bude Neilin tajemnému Arwinovi věřit?

Můj názor:
Obálka je hezká. Až na toho velmi nesympatického elfa, ale to, předpokládám, má být Isgraël, takže to beru, a nepočítám to za minus.
Začala bych asi dějem... Příběh je takovým přepisem Poselství jednorožců s jinými postavami, ale je promyšlený, to se musí uznat. Nicméně v prvním díle to asi všichni nepochopí, já to beru více méně z pohledu celé tetralogie.
Jsou tu takové věci, kterých jsem si všimla už dřív, jako neustálé opakování jistých slovních spojení, někdy trošku kostrbatější vyjadřování... A pak jsou tu věci, kterých jsem si dřív nevšimla. Míša dokáže skvěle popsat hlavní linii děje - je poutavá, pár zvratů by tu taky bylo (i když o překvapivosti se rozhodně mluvit nedá), ale ty vedlejší... Přijdou mi srašně suché, nebaví mě. Já prostě nevím, jak to popsat, ale když ty řádky čtu, zdá se mi, že byly psané silou, z donucení. Prostě nemají ten správný náboj.
To, že hlavní hrdinka je u spisovatelky stereotypem, víme už dávno. To samé lze říct o záporacích, takže k postavám prostě nejde mic moc co říct. Přemýšlím, jestli zde byla nějaká postava, který by byla u autorky přímo nová, ale žádná mě nenapadá, vás taky ne? Velmi často jsem měla pocit, že některým postavám nafackuji. A poslední větička k postavám: Love story je dobrá, ale Míša už to trošičku přehání...
Asi největším plusem je konec. Autorka umí knihy utnout v tom nejlepším a nejhorším zároveň, to se jí musí nechat. Když jsem četla knihu poprvé, ještě nevyšel druhý díl, a po dočtení jsem se mohla zbláznit. Ale i přesto mám z knihy pocit jakési nedotaženosti. I styl psaní je podle mě méně zajímavý, než u PJ, nicméně i přesto se trošku posunul dopředu.

Teď vlastně tak nějak přemýšlím, jestli jsem nepřehlédla nějakou knihu od Míši. Jasně, vím, že ne, ale zamyslete se nad tím (je to jen z mého pohledu!): Poselství jednorožů - naivní série s nedokonalým stylem psaní (neberte to jako nějakou hnusnou poznámku, pouze konstatování, sérii mám ráda), Křišťály moci - už trošičku vyspělejší styl, ale stále žádný velký posun, stále takový trošku dětský styl přemýšlení a psaní, pořád je to to samé, spousta postav se dá přiřadit k těm z PJ, příběh je více méně to stejné..., Syn pekel: obrovský posun, ale rozhodně ne "do plusu", to byla hrůza!, no a Siréna... Prostě Siréna. A kde je takový ten vrchol, kdy je vše nejlepší?

Hodnocení:
Kniha je takovým průměrem, ale vzhledem k tomu, že i tak ji mám velmi ráda a dá se říct, že jsem na sérii vyrůstala, nemám to srdce dát méně bodů.

6/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 12. února 2015 v 12:05 | Reagovat

Námetovo to neznie zle, avšak neviem, či by som si knihu prečítala. Obálka je pekná, ale súhlasím, ten temný elf im veľmi nevyšiel :D
Je škoda, že autorka zatiaľ nemá nejakú svoju top knihu, ale možno to ešte iba príde :-)

2 Camilla Barnet Camilla Barnet | E-mail | Web | 12. února 2015 v 20:03 | Reagovat

Já už re-readint KM plánuju strašně dlouho, ale bojím se, že mě to zklame... A to nechci no. :)
Hezká recenze. :)

3 Ettelwen Ettelwen | Web | 12. února 2015 v 20:44 | Reagovat

Četla jsem tento díl před nějakou dobou a pořád jsem z něj trochu rozervaná. Na jednu stranu se mi kniha líbila, na druhou stranu si myslím, že mohla zůstat jen jako povídky na blogu. Postavy byly moc prkenné, hlavní hrdinka mi přišla jako dítě ... No chci zkusit druhý díl, tak uvidíme :)

4 Eliz Eliz | Web | 14. února 2015 v 20:25 | Reagovat

Četla jsem Volání sirény a myslím, že tím jsem u autorky skončila Samozřejmě si přečtu i pokračování, ale spíš jen ze zvědavosti, jestli se to přeci jenom nezlepší. Nechci autorku nijak kritizovat (i když to vlastně teď dělám), ale Siréna byla taková, no, na pár facek. Ještě štěstí, že jsem od knihy nic moc neočekávala a pak si ji docela i užila :-)
Super recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!