Návrat krále

6. února 2015 v 20:13 | Kate |  Recenze knih
Jelikož tu mám tři nezrecenzované knihy, je načase s tím něco udělat. Tak tedy, první recenze je hotová. :)
KateNázev: Návrat krále
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Série: Pán prstenů
Díl v sérii: 3/3
Počet stran: 507
Nakladatelství/vydáno: Argo/2007


Anotace:
(Zdroj)
V dávných dobách vykovali elfští kováři prsteny moci. Netušili však, že Temný pán Sauron dal vyrobit ještě jeden prsten, který měl vládnout všem. Trilogie Pán prstenů vypráví o nebezpečné cestě Bilbova příbuzného Froda, který musí opustit ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydat se na nebezpečnou cestu přes celou Středozem k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány.

Velkolepý závěrečný díl celé trilogie paralelně vypráví jednak o horečných válečných přípravách a o nelehkém sjednocování těch, kdo mají odvahu a vůli čelit Temnému pánu a jeho nelidským armádám, jednak o putování Froda, Sama a Gluma do Mordoru a k Hoře osudu. V epilogu velkých dějů se ještě temná moc vzmáhá k podlým činům, kterým je třeba zabránit. Odchodem mnohých hrdinů knihy do Šedých přístavů končí Tolkienovo vyprávění i jedna éra v dějinách Středozemě.

Děj:
(Obal knihy)
Ve třetím svazku Pána prstenů propuká válka. Její první dějství se odehraje před hlavním městem lidského království Gondoru, Minas Tirith. Město oblehnou vojska Nepřítele, ale v nouzi nejvyšší mu přijíždí na pomoc vojsko Rohanských a proti proudu Velké řeky připluje s posilami Aragorn. První bitva je vyhrána a spojená vojska se pod Aragornovým velením vydávají k branám Mordoru vyzvat Temného pána k boji, aby odpoutala jeho pozornost od hobitů putujících s Prstenem moci k Hoře osudu.
Frodo přes všemožné nesnáze a nebezpečí pokračuje se Samen v cestě. Vyčerpán dojde k výhni v Hoře osudu, ale nemá již sílu vzdorovat temné moci Prstenu...
Tolkienova trilogie je ovšem příběh, ve kterém má obětavost, hrdinství a smysl pro dobro vždy navrch. Historie války o prsten končí epizodami, ve kterých se zdánlivě všichni a všechno vrací na svá místa. Ale po osudovém střetu světla a temnoty už není nic jako dřív: Třetí věk Středozemě končí, elfové odcházejí a vládu nad budoucím světem přebírají lidé a jejich navrácený král.

Můj názor:
Obálka zase nezklamala. Co jiného říct?
Postavy už snad ve třetím díle nemusím okecávat, stejně tak dokonalé popisy prostředí, na jedničku s hvězdičkou promyšlený svět s vlastní historií a kulturou typickou pro každý národ... Co se mi na knize líbilo nejvíc, byl popis děje. To bylo prostě skvělé - jak popis války, tak všeho okolo ní, shánění pomoci... A pak je tu Frodovo putování. Kniha byla opět rozdělená na dvě části: první byla o Aragornovi, Gandalfovi a "zbylém zbytku" Společenstva, druhá byla ale nejenom o Frodovi a Samovi (což bylo mimochodem docela čtivé, vzhledem k mým antipatiím vůči Frodovi). Autor první část utnul tak, abychom se nedozvěděli úplný výsledek v polovině knihy, ale nechal si to na konec, což oceňuji. Docela jsem se toho bála.
Vyvrcholení děje taktéž dokonalé - líbilo se mi, že to prostě neskončilo jen tím happyendem, ale dozvěděli jsme se i to, co bylo po válce a poražení Sarumana. Překvapilo mě, že tam bylo ještě tolik děje. A něco mě dokonce i dojalo.
Na konci knihy jdou dodatky, na něž odkazují poznámky pod čarou i z předchozích dílů. Tato část se četla trošku hůř, ale rozhodně to nedávám knize za mínus. Je fajn dozvědět se tu tzv. omáčku, i když to není úplně nejzáživnější. Na druhou stranu, mohlo to být tisíckrát horší. A navíc, i tady lze vidět dokonalé domyšlení všeho. Vyskytuje se zde např. časová osa celého příběhu, což mě neskutečně udivilo - opravdu, smekám, Pane Tolkiene!
Tohle je jisto jistě dílo s velkým D od spisovatele s velkým S. Slovy nedokážu vyjádřit, jak moc se mi kniha líbila.

Hodnocení:
Suma sumárum, asi nejlepší díl celé série. Je to velmi, velmi kvalitní, i když možná trošku těžší čtení. Rozhodně zasloužený plný počet bodů.
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 7. února 2015 v 8:34 | Reagovat

Je to skvele prepracované dielo a výborné zakončenie majstrovskej série, ktorá ako verím nikdy neupadne do zabudnutia :-)

2 Ettelwen Ettelwen | Web | 7. února 2015 v 11:10 | Reagovat

Dost mi vadilo, že si ve filmovém zpracování nepohráli s tím koncem Sarumana podle knihy. Ale možná by toho ve filmu bylo opravdu moc.
Hezká recenze, souhlasím s tebou. Je to opravdu jeden z nejlepší dílů :)

3 Eliz Eliz | Web | 7. února 2015 v 15:16 | Reagovat

Na Hobitovi mě právě učarovalo, že každý měl svůj národ, k tomu ještě propracovaný. Já se tak těšíííím na celého Pána prstenů! :D

4 Fey Fey | Web | 7. února 2015 v 15:31 | Reagovat

Pán prstenů je úžasná série, ale mě celkově přijde zbytečně dlouhá a urychlovaná. :-)

5 Kate Rojvol Raddle Kate Rojvol Raddle | Web | 7. února 2015 v 18:48 | Reagovat

Každý si tyto knihy chválí. Já jsem začala s Hobitem a popravdě se mi nečetl moc dobře, takže jsem se dalším dílům autora nedostala. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!