Měděný jezdec

28. ledna 2015 v 17:40 | Kate |  Recenze knih
Chtěla jsem sem tu recenzi hodit už o víkendu, ale slavila jsem narozeniny, a v pondělí ani včera jsem se k tomu nějak nedostala, takže nic no, ale dneska jsem se konečně dokopala k tomu zapnout počítač. :D
Recenze na knihu, kterou jsem už kdysi četla, a tehdy mě neskutečně dostala.
Kate
Název: Měděný jezdec
Autor: Paullina Simons
Série: Taťána a Alexandr
Díl v sérii: 1/3
Počet stran: 726
Nakladatelství/vydáno: Ikar/2004


Anotace:
Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti.
17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD.
Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Taťána se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překoná všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze...

Děj:
(Obal knihy)
Sedmnáctiletá Taťána Metanovová vyrostla v Leningradě, městě zašlé slávy, kde velkolepé bulváry a výstavné paláce z jiné doby kontrastují se stísněnými komunálními byty a šedivou realitou stalinského Ruska. Píše se totiž rok 1941 a v Evropě zuří válka, která má brzy osudově zasáhnout i do života Táni a celé její rodiny. A právě v den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - a vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky, neboť se ukáže, že nadporučík Alexandr Bělov, který se Táňou nechal při náhodném setkání okouzlit, je vyvolený její sestry Dáši. Situaci komplikuje i fakt, že Alexandr má ve své minulosti temné tajemství - ve skutečnosti se jmenuje Alexander Barrington a je synem amerických komunistů, kteří kdysi emigrovali do Ruska, a když je totalitní skutečnost zklamala, nechalo je NKVD nemilosrdně zlikvidovat. Jediný člověk, jenž zná jeho pravou totožnost, je Alexandrův bývalý přítel Dimitrij, a ten si dělá zálusk na Taťánu. A tak se milenci, kteří nedokážou potlačit vzájemnou touhu scházejí tajně, aby neranili Dášiny city a neohrozili Alexandrův život, zatímto válka kolem nich nabírá na obrátkách.
Když město začně drtit německá blokáda, hladomor a nelítostná zima, do vztahu Taťány a Alexandra se přimísí zoufalství a všudypřítomný strach ze mrti. V tu chvíli se slabá, odstrkovaná Táňa ukáze jako nejsilnější, neojbětavější člen své rodiny a s Alexandrovou pomocí překovává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však pro ně bude odolat své vlatní touze...
Měděný jezdec je poutavá historická freska, ae především nezapomenutelný příbněh o lásce, která musela vzdorovat hrůzám války, zvůli diktatur i lidské zášti.

Ukázka:
(Obal knihy)
Dáša, která se držela Alexandrovy paže, prohlásila: "Vyprovodím tě."
Dimitrij přistoupil k Taťáně a zeptal se, zda by se s ní mohl znovu setkat. Možná mu řekla ano, možná přikývla. Sotva ho slyšela.
Alexandr se jí podíval do očí a řekl: "Rád jsem se s vámi seznámil, Taťáno."
Taťána možná odpověděla: "Já s vámi také." Ale vůbec si tím nebyla jistá.
Všichni tři vyšli ven a Taťána zůstala v kuchyni.
Matka ji upozornila: "Ten důstojník si tu zapomněl čepici."
Taťána ji vzala matce z ruky, ale než stačila udělat jediný krok, Alexandr se vrátil, sám. "Zapomněl jsem tady čepici."
Taťána mu ji bez jediného slova či pohledu podala. Když si ji od ní bral, jeho prsty se na okamžik dotkly jejích. Zvedla hlavu a smutně k němu vzhlédla, Bylo jí do pláče. Nezbylo než spolknout bolest v hrdle a chovat se jako dospělá.
"Mrzí mě to," pronesl Alexandr tak tiše, až si Taťána myslela, že mu snad špatně rozumněla. Otočil se a odešel.

Můj názor:
Obálka. No, ta dívka je mi strašně nesympatická, jinak není špatná.
Co se týče knihy... něco úžasného. Je plná smrti (nejbojte, nejsem masochista), je neuvěřitelně dojemná, ukazuje krutosti života za války, který se s hlavní hrdinkou rozhodně nepáral, příběh je velmi silný... To, co mám na mysli prostě nejde vyjádřit slovy. Abych ale stále nemluvila jen o smutných událostech, v knize najdeme také plno veselých chvilek.
Škoda jen toho pomalého rozjezdu. začátek byl strašně roztahaný.
Líbili se mi také postavy. Charaktery byly skvěle vykresleny, byly odlišné. Akorát Taťána mi nějak často lezla na nervy, a ty nekonečné nesmyslené hádky Táni a Alexandra... Nicméně, vývoj postav na jedničku. Líbilo se mi, jakou prošla Taťána za těch pár let změnou. Celkově byla skvěle vykreslená psychika postav, pocity za války...
Příběh se četl skvěle. Začtete se do toho v šest a jsou dvě ráno, bez problémů. Prostě nevnímáte čas, obzvláště v napínavějších momentech, kterých není zrovna poskrovnu. Když nevíte, co bude dál, od knihy nelze odejít.
Nápad je to úžasný, zpracování též.Co se mi nelíbilo byla jedná část, a to Lazarevo. Myslím, že popisy některých scén tak úplně nezapadly do knihy, dělali z tohohle červenou knihovnu - zcela zbytečně, a mohly být trošku omezené. Celkově mi tento kousek přišel moc protahovaný.
Konec mě vcelku překvapil, čekala jsem úplný happyend (při prvním čtení, samozřejmě), a byl jen částečný. Knize to dodává na kouzlu, kterým už tak dost oplývá, a navíc vás to navnadí na druhý díl.
Kniha ve vás strašně moc zanechá, musíte přemýšlet o příběhu a situaci, kterou popisuje, o životě... A ještě navíc taky o otevřeném konci.
Další věc, co knížku trošku shazuje je opakování některých frází/částí. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem to četla podruhé, ale měla jsem pocit, že se autorka strašně opakuje.
Teď už si sice o knize nemyslím, že je to dokonalost sama, jako po prvním přečtení, rozhodně je to ale skvělá četba. Doporučuju všema deseti. Spousta lidí od ní dá ruce pryč už jenom proto, že je to tlustý román, ale kniha není jen o lásce, je také o vazbách v rodině, ničivosti války...

Hodnocení:
I když je příběh klišé, i po druhém čtení se mi moc líbil. Zkrátka - jde o jedinečný příběh od skvělé autorky.
7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 28. ledna 2015 v 19:00 | Reagovat

Vše nejlepší, i když opožděně. Na tuto knihu jsem slyšela tolik pozitivních názorů, že bych si ji také ráda přečetla :)

2 Ivy Ivy | Web | 28. ledna 2015 v 20:11 | Reagovat

Je to opravdu velká bichle, k jejímu přečtení mě už lákalo pár lidí, ale až před časem jsem se k tomu odhodlala... i když jsem narazila na zádrhel - frekventovanots výpujček z knihovny ani nestíhám sledovat, takže se k ní dostanu možná za pár měsíců, když budu mít štětsí :D.
Vesměs ale všichni tvrdili co ty o hlavní dvojici... tak jsem zvědavá jestli mi Táňa bude lézt na nervy tak moc, že si odpustím těch 700 stránek :D. A trochu se obávám toho částečného happyendu (zase si pobrečím? protože já jsem opravdu citlivka a měkkota :D).

3 Kate Kate | E-mail | 28. ledna 2015 v 20:58 | Reagovat

[1]: Ani moc ne, dneska mi ještě pár lidí přálo, narozeniny jsem měla včera. :) Děkuju za přání. ;) Určitě si ji přečti, není špatná. :)

[2]: Taky jsem si počkala, než se mi kniha dostala do rukou, a to jsem měla rezervaci.
No, na konec si musíš počkat, nechci vyzrazovat. :D

4 Casion Casion | Web | 29. ledna 2015 v 8:26 | Reagovat

Ukazka z knihy je super. Trosku skoda ze v pribehu je aj nejake to klise ale tomu sa takmer neda vyhut v dnesnej dobe. Inak to vyzera naozaj dobre :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!