Společenstvo Prstenu

18. prosince 2014 v 16:12 | Kate |  Recenze knih
Tak na tuhle recenzi jsem obzvlášť pyšná. :) Kdo z vás knihu nečetl? :)
Jinak, v sobotu jedu na soutěž do Zlína tancovat, tak mi držte palce! :D
KateNázev: Společenstvo Prstenu
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Série: Pán prstenů
Díl v sérii: 1/3
Počet stran: 473
Nakladatelství/vydáno: Argo/2006


Anotace:
(Zdroj)
Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit - Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospěláci nebo dychtivé a naivni děti.

První díl trilogie.

Děj:
Kdo by neznal, že? Upřímně, o pár takových lidech vím, a je mi jich celkem líto, ale co už...
Prsten, který před léty přinesl Bilbo ze své výpravy s trpaslíky se ukáže jako kouzelný, a co víc, jako ten "hlavní". Frodo, Bilbův synovec, tak musí Prsten odnést z Kraje. Nejprve za společnosti svých přátel Sama, Pipina a Smíška putuje do Hůrky, tam se k nim přidá tajemný hraničář Chodec, jehož pravné jméno je Aragorn, a společně putují do Roklinky, za elfy. Na tajné radě se rozhodne, že Prsten musí být zničet, tzn. dopraven do ohňů Hory osudu. Nakonec se Frodo nabídne, že jej tam odnese. K výpravě se přidá ještě pět společníků: Aragorn, Boromir, trpaslík Gimli, elf z Temného lesa Legolas a čaroděj Gandalf. Vzniká tak Společenstvo Prstenu, které na svých cestách zažije mnoho dobrodružství. Ať už dobrých, či špatných...

Můj názor:
Tak jako vždy se první vyjádřím k obálce. Moc se mi líbí, je tam vyobrazená jedna ze scén objevujícíh se v knize. Kniha je nahoře a dole lemována zlatými runami, což ale na obrázce bohužel nejde moc vidět.
Kniha se dělí na dvě části: kniha první a kniha druhá. V každé této "podknize" jsou kapitoly číslovány od jedničky, což by někoho mohlo zaskočit.
Hned po Předmluvě je Prolog, kde autor více méně mluví o minulosti. Teď by si někdo mohl říct, že to musí být neskutečně nudné, ale právě naopak. Autor o minulosti mluví velmi poutavě, líbí se mi, že poukazuje na to, že spousta věcí není objasněná, protože - upřímně - celkem mi vadí lidé, kteří minulost příběhu vymyslí od A do Z. Vždy je v minulosti nějaká neznámá, něco, co nevíme s jistotou nebo vůbec. V textu se tedy objevují fráze jako: to s jistotou nevíme, to není dochováno... Za tohle velké plus! Dole na stránkách jsou občas dodatky, kde jsou další rozšiřující informace, ale je jich vcelku málo.
Co se týče postav, jde vidět, že autor není žádný začátečník. Jsou skvěle propracované, každá má svůj vlastní charakter a drží se ho. Ovšem pravda také je, že se tu stále objevují jisté stereotypy.
Jak jsem si tak pročítala některé jiné recenze, narazila jsem na to, že někdo chválil český překlad a musím souhlasit. Většinou mě doslovné překládání názvů srašně štve, ale tady opravdu klobouk dolů.
Další, co musím pochválit, je vlastně celý svět. Tak dokonale propracovaný, domyšlený do detailů, bohatá historie, spousta národů a různých žiovčíchů, rostlin..., kultura všech národů je taky domyšlená, v knize skvěle představená, i když občas jen okrajově... Úžasný! Tolkien byl člověk s ohromnou fantazií!
V knize je také mnoho moudrých myšlenek, a líbí se mi písně a básně, kterými je příběh proložen. Dodává mu to kouzlo.
Co se týče stylu psaní, je skvělý. John úžasně vypráví a popisuje, je poznat, že ví, kdy to utnout. Celá kniha je čtivá a nesmírně rychle ubíhá, tohle je snad jeden z nejlepších stylů, se kterým jsem se setkala. Je zde vidět také velký posun od trošičku dětinštějšího psaní v Hobitovi. Musím podotknout, že První díl jsem už kdysi četla, je to už pár let zpátky, a styl psaní mi neseděl, ale teď už to říct nemohu. Asi to není úplně pro 9, 10-ti leté děcka, není to úplně nejlehčí čtení, jen co je pravda, ale rozhodně je to skvělé čtení pro všechny ostatní generace.
Knize jsou skvělým doplňkem mapy, a to jak celé Středozemě za třetího věku, tak její zvětšená část, kde je převážně Rohan, Gondor a Mordor, tedy tři hlavní dějiště celé trilogie, dá se říct.
Kdybych to tedy měla shrnout do pár vět... První díl trilogie Pána prstenů je kniha s neskutečnou atmosférou. Je skvěle propracovaná a promyšlená, a nedá se o ní říci nic jiného, než že je úžasná. A musím podotknout, že i filmové zpracováníje velmi kvalitní.

Hodnocení:
Co jinému k tomu říct, než že pan Tolkien je opravdu Mistr spisovatel? Málokdo se mu vyrovná.

10/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vicky Vicky | Web | 18. prosince 2014 v 16:24 | Reagovat

znie to smiešne ale nikdy som nečítala žiadnu z kníh ani o Harrym Potterovi ani o Pánovi prsťeňov ale určite by som to chcela zmeniť :) pekný blog ;-)

2 Casion Casion | Web | 18. prosince 2014 v 16:40 | Reagovat

Je to výborná kniha, no myslím, že je vhodnejšia pre náročnejších čitateľov. Väčšina takých priemerných čitateľov pri nej nevydrží, teda aspoň podľa mojej osobnej skúsenosti :-)
Inak je napísaná skutočne výborne, páči sa mi dej aj to, ako mal Tolkien všetko do bodky premyslené :-)

3 Eamane Eamane | Web | 19. prosince 2014 v 14:22 | Reagovat

Teda, nečekala jsem, že bude mít u tebe kniha tak vysoké hodnocení, protože ne každému může obsáhlost Tolkienova světa sednout :) ...
Tolkien je prostě spisovatel s velkým S!

4 Kate Kate | E-mail | Web | 19. prosince 2014 v 18:20 | Reagovat

[3]: Mě sedla. :) Ale jak říkám, četla jsem to před několika lety a... ee. :D
Ano, souhlasím, je to opravdu "mistr svého řemesla". :)

5 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 19. prosince 2014 v 19:04 | Reagovat

První díl jsem četla, ale nejsem z toho tak odvařená jako ostatní. Ale možná je to proto, že jsem to četla asi před třemi roky a moc jsem tomu nerozuměla. Chci si dát re-reading a uvidíme, jak se mi bude líbit :-) Hezká recenze :-)

6 Eliz Eliz | Web | 20. prosince 2014 v 18:26 | Reagovat

Přečetla jsem Hobita a strašně ráda bych se vrhla i na Pána prstenů, ale nejdřív musím přelouskat tu hromadu knih, co mám půjčené... :-)

7 Eliza Eliza | Web | 22. prosince 2014 v 10:57 | Reagovat

Já jsem teda knížku ještě nečetla, nějak jsem se nedostala :/ Ale po tvé recenzi...Musíííím na to skočit :D Taky proto, že filmy jsem viděla a líbily se mi. No, uvidíme časově, snad se povede ;) Jinak moc pěkná recenze, ale upřímně jsem od tebe taky tak vysoké hodnocení nečekala :D

8 Vendëa Lissësúl Vendëa Lissësúl | Web | 29. prosince 2014 v 17:31 | Reagovat

Zrovna dneska koukám na FOTR :D Jinak, knihu mám v plánu číst, doufám, že to bude už v lednu! :) Moc se na ni těším :) A jinak... hezká recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!