Past

2. prosince 2014 v 10:02 | Kate |  Recenze knih
Pokud nestojíte o spoilery, recenzi bych nečetla. Na druhou stranu, to, co tam prozrazuji je i v anotaci a navíc by to došlo každému. :D
KateNázev: Past
Autor: Lauren DeStefano
Série: Zahrada nesmrtelnosti
Díl v sérii: 1/3
Počet stran: 368
Nakladatelství/vydáno: Fortuna Libri 2012

Anotace:
Co kdybyste se dozvěděli, kdy - na den přesně - zemřete?
Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že se muži dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře. Tento osud čeká i šestnáctiletou Rein Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatsví a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rein je útěk - chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rein se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty...

Děj:
Rein se "díky" náhončím dostává do domu Lindena Asbyho a spolu s dalšími dvěma ženami je donucena si ho vzít. Její život v tomto honosném sídle je jako v kleci, a tak se chopí každé šance podívat se ven. Neustále přitom však vymýšlí plán útěku, nevzdává se ani po několika neúspěšných pokusech. Povede se jí to?

Můj názor:
Obálka je moc zajímavá. Je takový zvláštní, ale hezká. Líbí se mi. Celkově, grafické zpracování knihy je výborné. Nevím, jak to popsat, asi se budete muset kouknout.
Kniha měla velké písmenka, takže se dobře četla. Teda, jak se to vezme. Hned na prvních stránkách mě sice zaujal styl psaní - autorka píše velmi čtivě a poutavě, takže v jejím podání vyzní většina věcí zajímavě, ale jinak nebylo zpracování knihy nic moc.
Kniha má zajímavý námět, to se autorce musí nechat. Jde o sci-fi příběh, kdy ženy umírají myslím ve dvaceti a muži o pět let později v důsledku hrátek s geny. Příběh se odehrává na území Ameriky, protože všechno ostatní zaniklo, a je jen moře, v okolí pevniny znečištěné.
Už jenom toto samotné jaksi popírá logiku. Všechny ostatní země jsou zaplaveny, a Amerika samozřejmě přežila. Jenomže, jak je možné, že ji to alespoň z části taky nezaplavilo? Vždyť přece logicky by měla stoupnout hladina oceánu, a nahoře by měly zůstat jenom hory, a to ne jenom v Americe, proboha!
Rein a její bratr Rowan mají velmi složitý život. Rodiče jim zemřeli myslím při nějaké nehodě v místě, kde pracovali, a oni se teď zuby nehty snaží udržet naživu a co je hlavní, zůstat spolu. To se jim však nepodaří, protože Rein chytí náhončí a odvezou je k nějakému bohatému ženichovi, a tím vlastně začíná zajímavější děj knihy, který ovšem trvá jen krátkou dobu, protože pak už je kniha málo akční. Byly tam samé procházky, stále se mluvilo o světě v minulosti... Prostě, kniha byla jednotvárná. Jediné oživení představovaly Reininy pokusy o útěk, její vzdor či jiné maličkosti.
Chyběla i mi další dějová linie, konkrétně o Rowanovi. Bylo by to takové oživení knihy. Je škoda, že to tam nebylo zakomponováno.
Líbilo se mi, jak autorka vystihla vztahy mezi postavami, samotné charaktery postav se mi však zdly příliš jednoduché. Nejlepší postavou byla asi Jenna, byla ze všech nejzajímavější a nejdodělanější.
Co mě mrzelo bylo, že po dočtení jsem ani necítila potřebu číst další díl. Zkrátka, v jinak dokonalém autorčině stylu psaní chyběla jiskra.

Hodnocení:
Není to nic převratného, ale stále jsem četla i horší knihy. Takže tohle bych označila za trošku lepší průměr.

6/10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 2. prosince 2014 v 10:34 | Reagovat

Knihu som čítala, námet mala naozaj dobrý, páčila sa mi tá doba a ako si aj sama spomínala, škoda, že charaktery neboli trochu viac premyslené. Ono keď si človek vezme dej, tak sa toho až tak veľa nedialo, ale zasa kniha nenudila :-)
Čítala som aj druhá časť, tá mi prišla v niečom horšia a v niečom lepšia, len ma mrzí, že trojka asi nebude preložená :-/

2 Kate Kate | E-mail | Web | 2. prosince 2014 v 16:21 | Reagovat

[1]: Jo, dvojku právě dočítám, a ta trojka mě taky mrzí. :(

3 Amanda Amanda | E-mail | Web | 2. prosince 2014 v 19:07 | Reagovat

Já na knihu vzpomínám docela dobře. Byla to moje první dystopie po HG.

Myšlenka knihy byla výborná a VIRUS....já nevím, ale mě by to nenapadlo, v tomhle ohledu nemám co vytknout.

Mě osobně se moc líbila část, kdy Rein žila v sídle Lindena, možná to bylo jednotvárné, ale mělo to rychlý spád.

Co mi ale dojem znechutilo byl konec. Přes všechny ty potíže jsem měla Lindena ráda a co si budeme povídat, Rein se neměla vůbec špatně. To, že utekla s Gabrielem....postavou naprosto nudnou a předvídatelnou, je takové to typické romantické klišé, kterým 90% procent autorů naprosto zkazí své dílo.

Každopádně mi to nezabránilo přečíst si druhý díl, doteď si pamatuju ten konec...a to už je to možná 3 roky zpátky. Mrzí mě, že této sérii nevyšel 3. díl... :/

Mě se obálky moc líbí, jsou nápaditě zpracované a působí velmi atraktivně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!