Dvě věže

23. prosince 2014 v 11:51 | Kate |  Recenze knih
Další recenze. :) Snad se vám bude líbit.
Nevím, jak se v následujících dnech dostanu na počítač, ale zítra mám přednastavený článek, potom se uvidí. :)
Kate
Název: Dvě věže
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Série: Pán prstenů
Díl v sérii: 2/3
Počet stran: 383
Nakladatelství/vydáno: Argo/2006


Anotace:
(Zdroj)
Druhý díl světoznámé trilogie, zaujímající dnes čelné místo v klasické světové fantasy. Druhá část Pána prstenů vypráví, jak se vedlo každému členu Společenstva Prstenu od jeho rozbití až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části. Ilustracemi knihu opatřil dosud nepřekonatelný "tolkienovský" ilustrátor Alan Lee.

Děj:
(Rozhodla jsem se tentokrát pro tuto položku využít část textu na papírovém obalu knihy)
Ve Dvou věžích vyprávění sleduje cesty jednotlivých členů Společensta po jeho rozdělení. Procházíme s nimi neznámými kraji Středozemě, setkáváme se s jejími obyvateli, kteří dosud žili v skrytu a stranou velkých dění, objevujeme zasutou minulost. Na scénu se vrací starý známý z Hobita, Glum, a stává se průvodcem hobitů nesoucích Prsten k Hoře osudu. Text se jakoby rozděluje mezi osamělé putování skupinky hobitů na jedné straně a velkolepé boje a přesuny celých armád na straně druhé. Malé i velké děje však směřují ke stejnému cíli: konečnému střetu sil dobra a zla. Téměř na prahu tohoto střetu děk Dvou věží končí, aby si čtenář mohl vydechnout, než se nechá pohltit strhujícím finále v Návratu krále, poslední části Tolkienova vyprávění.

Můj názor:
Obálka je zase pěkná. Více či méně vyobrazuje filmovou podobu bitvy o Helmů žleb, jedné z mých nejoblíbenějších částí.
Kniha jse zase rozdělená na dvě "podknihy", tentokrát Třetí knihu a Čtvrtou knihu, každá má kapitoly číslované od jedničky.
Co mě překvapilo bylo, že tyto podknihy byly rozděleny i podle postav. První část knihy pojednávala o hlavně Aragornovi, Legolasovi, Gimlim a Pipinovi se Smíškem, tedy o té části Společenstva, která se nevydala do Mordoru, druhá část pak byla o zbytku - Frodovi a Samovi, ke kterým se přidal Glum. Upřímně, této části jsem se hodně bála, protože Froda ve filmu nesnáším, je.... Prostě ho nemám ráda, ovšem v knize mi vadil o dost méně. Nicméně, stále mi místy pil krev. Dokonce se mi tahle část četla stejně dobře, nebo jen o malilinko hůř, než první.
Nevím, nějak se nedokážu rozhodnout, co by bylo lepší - jestli to nechat takto rozdělené, nebo to udělat tak, aby se děje prolínaly. Každé má svoje klady, ale i zápory.
V knize je celkově o mnoho méně akce než v prvním díle. Je to takové táhlejší, zčásti i vinou toho, že Frodo vlastně nědělá téměř nic jiného, než že putuje, ale rozhodně to neubírá na kvalitě. Příběh, tedy - oba příběhy, se čtou jedna báseň.
Autor skvěle popisuje, a to jak okolí, tak jakékoliv scény, skvěle vypracovává dialogy... Vlastně o téměř všem v knize se dá říct, že je to skvělé! Pan Tolkien si zaslouží, aby se před ním smeklo.
Hned na začátku autor skočí do akce a nevymýšlí zbytečný úvod, což je fajn. Celkově má příběh úplně jinou atmosféru, což rozhodně není záporem. Je to příjemná změna.
Postavy... Hm.... Nové postavy jsou tu víceméně jako přes kopírák. Když nepočítám staronového Gluma, tak jak Faramir, tak Stromovous... Prostě dobráci. Na druhou stranu, Stromovous je alespoň něčím zajímavý, Faramir více méně ničím. Prostě klasická kladná čestná postava muže. Dá se říct, že v příběhu celkem zbytečná, což je mi líto.
Trošku mi tam chybí vtip. Já vím, že v té době to asi bylo normální, ale mrzí mě, že kniha není vtipnější. V prvním díle mi to asi nevadilo, nebo jsem se tam nasmála více, nevím, nedokážu si to vybavit. Je ale možné, že si až tak moc nepamatuju vtipné části, protože knihu jsem kvůli nedostatku času, a taky díky lenosti, četla opravdu dlouho.
Myslím, že za zmínku stojí i úžasné ilustrace od Alana Leeho, které skvěle doplňují příběh.
A moje poslední věta, nebo spíše takové varování: čtení je náročnější, rozhodně to není kniha pro každého.

Hodnocení:
Za víše zmíněné zápory ubírám jeden bod. I tak je ale kniha mistrovské dílo.

9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 23. prosince 2014 v 13:06 | Reagovat

Aj táto časť tak ako predošlá je vydareným dielom, to rozdelenie na dve časti a aj dve skupiny postáv síce nie je úplne super, lepšie by bolo, keby sa to prelínalo, ale aj tak mám tú knihu veľmi rada :D
Inak s aktivitou si nerob starosti, ja zrejme tiež vôbec nebudem na nete, predsa len Vianoce sú o inom než o nete :D

2 Fey Fey | Web | 23. prosince 2014 v 13:38 | Reagovat

Přiznám se, že jsem četla jenom Hobita, ale sérii Pána prstenů nikoliv. Měla bych to urychleně napravit.

3 Aires Aires | Web | 23. prosince 2014 v 20:59 | Reagovat

Skvělá recenze :) Pána prstenů jsem četla už v deseti letech a dodnes patří mezi mojí úplně nejoblíbenější sérii. Tolkien je prostě originální! :)

4 Eamane Eamane | Web | 23. prosince 2014 v 22:07 | Reagovat

Pěkná recenze a souhlasím s tebou, části s Frodem se mi také četli hůře, já radši Aragorna, Legolase a Gimliho :)

5 Eliz Eliz | Web | 28. prosince 2014 v 20:32 | Reagovat

Až se k tomu prostě jednou dokopu, půjčím si trilogii z knihovny. Už se moc těším! Povedená recenze! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!