Taťána a Alexandr

29. listopadu 2014 v 17:32 | Kate |  Recenze knih
Ufff... Recenze jsem bohužel napsat nestihla, takže mi na stole stále leží tři nezrecenzované knihy (už jich není šest, díky bohu. :D), ale za psychické podpory čerstvě vyuzeného masa jsem stihla dooběhnout všechny SB(dobře, ještě mi jeden blog chybí:D), a pokud jsem něco nepřečetla, omlouvám se, ale snad pochopíte, že dohánět to za měsíc dá dost práce i tak. :D
Teď budou přibývat hlavně recenze, za což se omlouvám, ale mám skluz, a to obrovský! :( No nic, nebudu to dál obkecávat, mějte se!
KateNázev: Taťána a Alexandr
Autor: Paullina Simons
Série: Taťána a Alexandr
Díl v sérii: 2/3
Počet stran: 405
Nakladatelství/vydáno: Ikar/2013

Anotace:
(Obal knihy)
Rok 1943. New York.
Město nových nadějí, tisíce kilometrů vzdálené od válkou zmítané Evropy i rodného Leningradu. Město, do něhož přijela osmnáctiletá Taťána Metanovová, aby zde začala nový život, a kde se záhy po příjezdu narodilo její dítě - Alexandrův syn. Jenomže ani oceán nedokáže Taťánu oddělit od stínů minulosti a z prvotního nejistého pocitu, že je její manžel stále naživu a zoufale potřebuje pomoc, se časem stává jistota i posedlost.
Mezitím v ruinách Starého světa Alexandr Bělov, důstojník Rudé armády, uniká smrti tam, kde lidské životy ztratily svou cenu. Ví, že proti němu stojí nejen nacistický nepřítel, ale že bude muset přežít i vražedné soukolí Stalinova režimu. Kupředu ho žene jediná myšlenka - ještě jednou se setkat s Taťánou, svou životní láskou...

Děj:
Taťána se dostala do New Yorku, narodil se jí syn a ona začala nový život. Stále jí však vrtá v hlavě manželova smrt, a později si je jistá, že žije. Snaží se najít důkazy a vydá se do Evropy jako sestra Červeného kříže.
Mezitím se Alexandr snaží udržet naživu a stále hledá možnost, jak se dostat do Ameriky. Podaří se mu to?

Můj názor:
Obálka knihy se mi nelíbí. Ta dívka nahoře je prostě divná.
Hned jako první věc by asi stálo za to podotknout, že je to úplně jiné než první díl. Kniha je z úplně jiného prostředí, a vyskytuje se tam spousta nových postav.
Taťána se pohybuje v New Yorku, který je od válečného dění v Evropě více méně izolován, tzn. nemusí se bát žádných náletů apod., má nové přátele, syna, práci, která ji baví... Oproti tomu Alexandr je stále ve válce. Stále je ohrožen na životě. Nicméně, tady už je prostředím příběhu celá Evropá, a ne jenom Leningrad.
Kniha byla rozdělena na několik knih (= částí). Na příběh toto rozdělení ale nemělo vliv. Kapitoly jsou rozděleny na části, jenž jsou vždy nadepsány datem + místem/osobami, kterých se úryvek týká. Ze začátku to však bylo strašně matoucí, protože byly obrovské skoky mezi časovými úseky.
Příběh začíná rozvinutým dějem prvního dílu. Vlastně, celá kniha je prokládána částmi z prvního dílu, které byly mimochodem trefně volené, což se mi docela líbilo. Takže, druhý díl vznikl kombinací první knihy a vlastním dějem druhé. Co mě mrzí je velmi pomalý rozjezd. Ze začátku se hodně řešila minulost, a to byla asi škoda.
Strašně mě štvala Alexandrova nesmrtelnost. Jasně, je fajn, že přežívá, ale když kolem něj všichni umřou, dostane nový lidi, a furt to samý dokola, je to divný. Celkově byla kniha trošku nereálná.
Styl psaní autorky je skvělý. Čte se to jedna báseň, opravdu. Ačkoliv jsem se místy maličko nudila, knížku jsem zase prožívala. To nejde, nechat všechny ty pocity, které kniha vyvolává, jen tak bez povšimnutí.
Příběh je místy napínavý, ale na druhou stranu bez nějakého hlubšího děje. Je to spíš popis života Taťány a Alexandra (ta napínavější část) za války, kde jedinou pointou je jejich setkání. Zda se uskuteční nebo ne, to už vám prozrazovat nebudu.

Hodnocení:
Kdybych to měla srovnat s prvním dílem, ten byl lepší, to bez debat. Z toho jsem byla přímo nadšená, což u tohohle rozhodně ne, a taky jsem to víc prožívala, ale i tak si myslím, že je to dobrá kniha.

7/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 19:38 | Reagovat

Skvělá recenze :) Knížka vypadá zajímavě, taky jsem dostala chuť si ji přečíst :)

2 Amanda Amanda | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 23:43 | Reagovat

O knize jsem toho hodně slyšela, ale ona je to docela časově náročná bichle. Ne, že bych něco měla proti tlustým knihám, ale tyhle zamilované věci moc nemusím, zvlášť ve velkém množství...

3 Casion Casion | Web | 30. listopadu 2014 v 11:10 | Reagovat

Nečítala som jednotku, takže neviem posúdiť aký môže byť druhý diel. Obálka je fajn, to dievča hore je naozaj divné, ale námetovo to je dobrý nápad, len to mohli trochu opraviť :-)

4 Kate Kate | E-mail | Web | 2. prosince 2014 v 16:24 | Reagovat

[2]: To chápu, docela jsem byla překvapená, když jsem v knihovně viděla, jak je jednička tlustá, vzhledem kt omu, že když jsem si ji stáhla, měla jsem ji přečtenou za tři dny. :D
No, dvojka nebyla nic moc, v jedničce se mi líbilo hlavně to líčení blokády a života během ní a tak. Je to pro mě zajímavé, protože do Leningradu/Petrohradu bych se jednou chtěla podívat. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!