Inheritance

7. října 2014 v 19:26 | Kate |  Recenze knih
Zase jsem se dlouho neozvala, promiňte. :( Konečně se dostávám k psaní recenze na poslední díl Odkazu Dračích jezdců... :) Už to odkládám až příliš dlouho...
A proč jsem se tak dlouho neozvala? Učení je na mě teď strašně moc a navíc jsem už týden nebyla na počítači - o víkendu jsem nebyla doma, takže tak. Dneska jsem napsala tuhle recenzi, možná ji časem ještě upravím, a co bude v průběhu týdne, nevím. Mám toho hodně... :(
Kate
Název: Inheritance
Autor: Chritopher Paolini
Série: Odkaz Dračích jezdců
Díl v sérii: 4/4
Počet stran: 668
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2012


Anotace:
(Obal knihy)
Na začátku byl Eragon...
Na konci je Inheritance.

Není tomu tak dávno, co byl Dračí jezdec Eragon obyčejným chudým farmářským chlapcem a jeho dračíce Safira pouhým modrým kamenem v lese. Nyní právě na nich závisí osud celé civilizace!
Dlouhé měsíce výcviku a bojů přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. A ta nejtěžší bitva je přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi. Aby zvítězili, potřebují být neskutečně silní a odvážní. Pokud to nedokáží oni, neporazí Galbatorixe nikdo. Druhá šance neexistuje.
Jezdec a jeho drak došli dál, než se odvážil kdokoli jiný. Ale podaří se jim porazit samotného krále zla a obnovit v Alagaësii spravedlnost? A pokud ano, co budou muset obětovat?

Dlouho očekávaný čtvrtý díl světového bestswelleru Odkaz Dračích jezdců!

Děj:
Blíží se den konečného zúčtování a armády spojených ras se blíží k Urû'baenu. Podaří se Eragonovi a Safiře porazit Galbatorixe? Sami to určitě nedokáží, ale najde se ještě nějaká pomoc?
Eragon doufá, že ano, a podstupuje kvůli ní nebezpečnou cestu, při které nechává Vardeny o samotě. Nikdo ale neví, jestli to k něčemu bude... A jak nakonec dopadne vztah mezi ním a Aryou?
Tolik otázek, na které vám může odpovědět jedině sama kniha.

Můj názor:
Obálka je zase moc hezká. I když dokázala bych si představit i lepší.
Hned na prvních větách je znát, že autor dospěl. Styl psaní v knize je vyspělejší, a už to nepůsobí tak amatérsky. Ohromné zlepšení, za tohle pochvala.
O postavách se snad už nemusím ani zmiňovat, všechny jsou dodělané, promyšlené a udržují si vlastní charakter, což je úžasné vzhledem k rozsahu textu. Hlavní postava sama o sobě je ale dost natvrdlá, na to, že má zachránit svět, a nakonec se začala chovat jaksi "moudřeji", což bylo podle mě dost uspěchané, a jejich charakter mě štval. To je asi jediná vada na kráse, co se týče Chrisových postav.
A když už jsem načala ten rozsah... Tím si autor spíše uškodil. To, že být to tenčí (a rozhodně by to šlo, vyškrkat těch prakticky zbytečných 500 stránek a smrsknout je tak na polovinu, protože je to stále to stejné - dobývání města, je to hrozně těžké, ale další město bude ještě větší oříšek, občas tam přiletí Murtagh a "popovídá" si s Eragonem...), čte to mnohem více lidí, je mi v tuto chvíli fuk a řeknu něco jiného - v příběhu je příliš mnoho informací. Je jich tam tolik, že když na něco potřebujete odpověď, do padesáti stránek nevíte, co to bylo, a je vám to jedno. Všechno to splývá do sebe, a ten zápal, s kterým byste jinak četli, protože by vám vadilo, že nevíte, co je odpovědí na otázku, zmizí. To příběhu, stejně jako neuvěřitelná předvídatelnost, hodně ubírá na atraktivnosti, což je velká škoda.
Líbí se mi vývoj vztahů mezi postavami a vlastně i děje. Je mi to sympatické, akorát konce je mi líto. Jasně, je svým způsobem krásný, má své kouzlo, ale pro čtenáře je spíše mučením.
Co se týče konečného souboje, čekala jsem, že bude víc propracovaný. Autor nás na to připravuje skoro celé čtyři knihy a potom jen pár stránek a je po srandě.
Kniha se dobře čte, ačkoliv se nevyhneme ani nudným pasážím a dlouhým, nic neříkajícím odstavcům, či dokonce stranám, a ti, kterým vadí boje a celkově válka, si v knize asi moc libovat nebudou.Z tří čtvrtin je totiž o těchhle dvou věcech.
Když bych měla vybrat dvě takové ty svěltejší části, je to například Angela - pro to velmi zajímavá postava - a Nasuada v Urû'baenu, to byl velmi dobrý nápad.
Kniha se rozjížděla celkem pomalu, ale nakonec se všechno dořešilo, což je to nejlepší, co může autor udělat.

Hodnocení:
Myslím, že když řeknu, že je to nejlepší díl série, nijak nepřeháním. Nicméně, mohlo by to být ještě o kousek lepší, a plný počet si kniha rozhodně nezaslouží. Hodnotím ji stejně jako Eragona, ačkoliv tyto dva díly rozhodně nesrovnávám, musela bych si je přečíst bezprostředně po sobě, a to se mi vážně nechce.

8/10Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 8. října 2014 v 15:02 | Reagovat

Obálka je krásna, milujem zelenú, takže len čo bola zverejnená pred vydaním knihy, bola som nadšená :D
Čo sa týka tej dĺžky, možno máš pravdu, niektoré veci by sa dali skrátiť, ale na druhej strane, autor píše tak, aby sa to páčilo najmä jemu, nedá sa vyhovieť všetkým :-)
Záver knihy ma po prečítaní celkom mrzel a som si hovorila: ,,To čo?!", ale s odstupom času si uvedomujem, že to inak ani skončiť nemohlo :-)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 8. října 2014 v 18:28 | Reagovat

Jako obvykle u téhle série nesouhlasím :D Podle mě to nemá moc stran a ani zbytečné informace. Všechny zápletky se tady postupně rozplétají a ty informace jsou podstatné. To dobývání je sice složitější, ale taky to není kniha pro děti, takže si nemyslím, že by to byla vada :D Krásná recenze, jen u tohoto se asi nikdy neshodneme.. :D

3 Eamane Eamane | Web | 9. října 2014 v 15:23 | Reagovat

Strašně se mi líbil konec, ale zbytečně to Paoloni protahoval, monotonní dobývání měst, zbytečné části. Je to škoda, protože i tak by to bylo moc hezké.

4 Zoey Zoey | Web | 9. října 2014 v 19:04 | Reagovat

Knihu jsem četla už táák dávno, ale líbil se mi moc konec. Taky mi přijde že to protahoval, ale nijak mi to nevadilo. Spíš mě štvaly pohledy z různých úhlů jiných postav. Nemám to v knížkách moc ráda :D
Ale obálka je moc hezká :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!