Eragon

13. července 2014 v 16:03 | Kate |  Recenze knih
Chtěla jsem nějaký sytější obrázek, protože já ho mám krásně modrého, ale bohužel. :(
Kate
Název: Eragon
Autor: Christopher Paolini
Série: Odkaz Dračích jezdců
Díl v sérii: 1/4
Počet stran: 487
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2004 (10. dotisk 1. vydání 2010)


Anotace:
(Obal knihy)
Jeden chlapec...
jeden drak...
svět dobrodružství

Když Eragon najde v lese naleštěný modrý kámen, myslí si, že chudého farmářského chlapce potkalo štěstí; možná za něj koupí maso na zimu pro svou rodinu. Ale když se z kamene vyklube dračí mládě, Eragon si brzy uvědomí, ža narazil na odkaz skoro tak starý, jako je samo Království.
Jeho prostý život se přes noc roztříští a on je vržen do nového, nebezpečného světa osudu, kouzel a moci. Pouze se starodávným mečem a radami moudrého vypravěče musejí Eragon s dračím mládětem zdolávat nebezpečné situace a odolávat temným silám v Království, kterému vládne král, jehož zlo nezná hranic.
Dokáže Eragon převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou...

Děj:
Eragon v horách najde modrý kámen, a chce ho vyměnit za maso na zimu, nicméně řezník Sloun ho a věci pocházející z Dračích hor nemá příliš v lásce, takže na výměnu nepřistoupí.
Z kamene se později vyklube mládě draka, a od té doby je Eragonův život úplně jiný. Jak se s následky toho, že se stal Dračím jezdcem, vypořádá, a kam ho jeho osud zavede?

Můj názor:
Jako první věc bych chtěla říct, že mám z knihy poněkud smíšené pocity, takže si možná budu v recenzi dost odporovat a protiřečit.

Obálka se mi strašně líbí. Je nádherně zpracovaná, nápad je dobrý, a když pomyslím, že to bylo malované ručně... Dokonalost.
Co mě potěšilo bylo, že i když jsem sundala ten papírový obal - který mimochodem nesnáším -, stále tam byla kresba draka a co víc, barvy byly ještě hezčí, výraznější. Většinou je ta spodní část odfláklá, a je tam jen jedna barva s nadpisem, takže za tohle tvůrcům palec nahoru! Navíc, taková úžasná modrá...
Začátek mě oproti dobrému dojmu z obálky docela zklamal. Ano, na prvních pár stránkách je akce a utíká to rychle, ale potom přijde poměrně prudké, a dlouho trvající zklidnění, což je škoda. A cesta k hlavní zápletce je také zbytečně dlouhá. Nicméně, i když se nic moc neděje, je to psáno velmi čtivě a čtenář se nenudí a písmena přímo hltá, protože Christopher tam komponuje takové maličké akcičky, které to oživují. Jeho styl je opravdu velmi zajímavý, a odvážím se říct jedinečný, i když pár stránek mi trvalo, než jsem se v něm našla. Ale potom - příběh od něj se čte sám. Není to nic složitého, a ze začátku děj rozhodně nejde nijak hluboko - přece jenom, když to autor psal, byl teprve "dítě", ale rozhodně je to povedené.
První "část" byla poměrně zdlouhavá i kvůli dlouhým a četným popisům. Je to fajn, protože čtenář se v tom pak lépe orientuje, ale když v půlce ztratí nit, je to horší. Potom už to bylo lepší - nevím, jestli tím, že jsem si zvykla nebo popisy zčásti ustoupily ději, který byl bohatší. Občas jsem se ale přistihla, že jsem si nebyla jistá prostředím, takže si myslím, že popisy ustoupily, někde až moc - vím, jsem věčně nespokojená.
Další věc, co musím pochválit, jsou výborně vytvořené postavy. Jsou dodělané, promyšlené, každá má svoje vlastnosti, no, Eragon si občas odporoval, ale jinak... Jasně, některé se podobají, ale to je většinou tím, že jsou ze stejné skupiny, rodiny... Zkrátka, vykreslení charakterů se mi moc líbí, akorát bych ocenila, kdyby autor více popisoval vzhled. Mám dojem, že tohoto druhu popisu tam moc nebylo. Třeba u hlavní postavy mi to scházelo hodně.
Další "poplácání po zádech" si autor zaslouží za neotřelé téma příběhu (mnoh lidí tvrdí, že je to hodně podobné Pánu prstenů nebo Harrymu, ale já nevím, nepostřehla jsem to, anebo taky nevnímala, že?), a také za svůj svět. Ten byl opravdu výborně promyšlený, a tady se dostávám k mapě, jež byla na obou vnitřních stranách pevných desek. Tu jsem hodně ocenila, a zaručeně vám pomůže se v příběhu lépe orientovat. Fajn byl také rejstřík postav, který jsem si ce při druhém čtení nepoužila, ale ve chvílích nudy jsem si ho prohlížela, a také překlady starověkého jazyka, jazyka trpaslíku a urgalů.
Co se hodně často nevidí, jsou velmi odlišné délky kapitol. U většiny knih je to jakž takž vyrovnané, a tohle jsem viděla jen párkrát. Působí to ale zajímavě, a líbí se mi, že to nemá striktně danou šablonu, a je to takové "rozházené". Co mě však naštvalo - hlavně ze začátku -, názvy kapitol hodně prozrazovaly děj. To byla škoda, protože pokud čtenář trošku přemýšlel, přišel o ten moment překvapení.
Tím jsem se dostala k překvapivosti. Moc ji hodnotit nemůžu, protože jsem knihu již jednou četla, a navíc jsem předtím viděla film, nicméně ten se "pravému příběhu" moc nepodobal, a co si tak pamatuju, u první četby jsem celkem dost věcí uhádla předem, a překvapivosti moc nezbylo, i když tam párkrát byla.
Ze začátku je děj spíše jednoduchý, plytký, takový povchní, dá se říct, ale pak to graduje a na konci... Pro ten nemám slov, ten byl perfektní. Příběh, který Paolini stvořil, utekl jako voda, a konec mě opravdu dostal.
Příběh by se podle mě nedostal na jedno z předních děl světové literatury, a já bych ho tam určitě neposílala, přece jenom je tam cítit začátečnickost, ale být bestselerem si zaslouží. Nicméně, trochu menší míra komerce by neuškodila.
Jako poslední věc bych chtěla poznamenat, že autorovi uteklo pár maličkých detailů a v knize bylo pár nesrovnalostí (hlavně v délce cestování), což je vzhledem k tloušťce pochopitelné, ale ne neodpustitelné. Myslím, že autor by se měl držet pravidly, jež si stanovil na začátku, a uprostřed příběhu je neohýbat tak, jak se mu hodí.
Navíc, hodně věcí se mi zdálo neuvěřitelných, a zbytečně urychlených, což dělalo příběh celkem naivním. Takové to typycké "jeden proti všem zlým" už ani nebudu rozebírat, ale tady se alespoň hlavní hrdina obklopil jinými postavami a ne "já jdu sám". Tyhle nedostatky byly ale zakryty zábavností knihy - alespoň pro mě.

I přesto však... Pokud bych ten předlouhý odstavec měla říct pár slovy, úžasný příběh a skvělé zpracování, včetně pár těch chyb, které k tomu neodmyslitelně patří, protože - nikdo není dokonalý.

Hodnocení:
Tenhle odstaveček pro mě byl obrovskou záhadou.Když jsem si tak nějak spočítala plusy a mínusy, vyšlo mi to stejně, nicméně si nemyslím, že si kniha zaslouží plný počet. Říkala jsem si, že strhnu bod, ale nakonec jsem se rozhodla pro dva, už jenom kvůli maličké rezervě na další díly.
Nicméně, i když kniha plný počet bodů nezíská, působí na mě parádně promyšleně a rozhodně stojí za to si ji přečíst. Navíc, obdivuji sutora za to, jak to musel mít všechno promyšlené od prvního dílu.
Chyby, které jsem našla, nejsou tak rušivé, jakmile se do toho začtete, a i přes ne 100 % hodnocení je pro mě kniha dokonalá.
Takže, pokud vám přijde pod ruku, neváhejte!

8/10Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eamane Eamane | Web | 13. července 2014 v 17:22 | Reagovat

Obálky Odkazu jsou celkem pěkné, ale na mě suché.
První díl. Co k tomu říct. Propadla jsem této sérii jako malá a nedávno jsem si dávala re-reading. Ten svět, co stvořil chlapec mladší než my je okouzlující. Když si představím, co se mu povedlo jako patnáctiletému - smekám klobouk. První díl se mi celkem líbil a musím říct, že jsem slyšela mnoho negativního na ten začátek, ale ten se mi také líbil :D ...
Skvělá kniha, souhlasím i s bodováním :)

2 Casion Casion | Web | 13. července 2014 v 19:23 | Reagovat

S obálkou súhlasím, je krásna i keď ja mám doma iba mäkkú väzbu :-) Postavy boli naozaj vykreslené dobre, je možné, že spočiatku po tej prvej akcii bolo trochu "ticho", ale súhlasím, že stále sa to dobre čítalo :-). Čo sa týka opisov, v ďalších dieloch ich je podstatne viac, takže sa mi páči, že tu ich je ešte pomerne veľa :D A samozrejme Brom bol super :D

3 Casion Casion | Web | 13. července 2014 v 19:45 | Reagovat

Hej hej bolo super, len som unavená z toho tepla a slnka :-) Jasné, že človek si radšej pozrie film, ktorý ešte nevidel, ale tak možno cez reklamy prepneš :D (ak je to v telke) :D A súhlasím, koniec je najlepší :-)

4 Angela Angela | Web | 13. července 2014 v 21:09 | Reagovat

Skvěle napsaná recenze, také si plánuji vzít Eragona jako recenzní výtisk. :-)

5 Amanda Amanda | Web | 13. července 2014 v 21:14 | Reagovat

Upřímně, nejsem z té obálky až tak unesená, přijde mi taková průměrná a myslím, že grafici 21. století vy se s drakem uměli poprat lépe.

Děj...začínám se domnívat, že jsem jediná, komu se Eragon moc nelíbil. Je to sice dávno, ale pořád si pamatuji, jak jsem se do čtení nutila, abych ho mohla vrátit do knihovny. Navíc mě ani neupoutal natolik, abych četla další díly, na které předpokládám,že budeš dříve nebo později psát recenze taky....

Film, o je sama o sobě katastrofa...

Jinak recenze se mi líbí, působí na mě tak nějak profesionálně...i když nevím proč...

6 Mayline Mayline | Web | 13. července 2014 v 22:26 | Reagovat

Eragona jsem zatím nečetla. Kdysi jsem se o to pokoušela, ale nepohltilo mne to, jako ostatní, ale dám tomu rozhodně druhou šanci. :) Když už ho máme doma :)

7 Milenne Milenne | E-mail | Web | 14. července 2014 v 11:06 | Reagovat

Také si ho chci zkompletovat a plně souhlasím! I když se to na první pohled najde bez chybičky, přeci jenom jich tam pár je. :)

8 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 14. července 2014 v 11:28 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale chystám se na celou sérii (už pekelně dlouho).. Teď je všude, nějako moc knížek a já nestíhám :D

9 Eliza Eliza | Web | 14. července 2014 v 17:58 | Reagovat

Eragona jsem ještě nečetla, chystám se na něj. Všichni na něj pějí ódy a já věřím, že je to supr kniha, ale je dobré vidět pro změnu i jiné hodnocení něž pět hvězdiček a nějakou tu kritiku. Zase jsem slyšela, že tohle je nejslabší díl série, takže doufám, že přečteš i další a těším se, co na ně řekneš ;)

10 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 14. července 2014 v 20:00 | Reagovat

Eragona mám hrozně ráda a celou tu sérii můžu číst pořád dokola. je to jedna ze sérií, na kterých jsem vyrůstala a dostala se do mého srdce. Bohužel musím souhlasit, že názvy kapitol občas prozrazují příliš, ale to je pro mě vedlejší. Já bych když už, tak ubrala jen půl hvězdičky, ale každý máme jiný názor a jiný oblíbený styl. :-) Hezky napsaná recenze, pro mě by bylo hodně těžký to napsat, protože je to fakt moje srdcovka. :-)

11 Amanda Amanda | Web | 17. července 2014 v 21:28 | Reagovat

[5]: Jsou to sotva 4 dny a já po sobě čtu komentář a připadá mi naprosto uhozený???

Fakt bych se měla vzpamatovat...a to hodně rychle...

12 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 17. července 2014 v 22:10 | Reagovat

Hezky napsaná recenze :)
Já jsem Eragona četla už víc než před rokem. Celkem se mi líbil, ale znám mnoho lepších knih.
Chystám se samozřejmě přečíst i další díly :D

13 Kate Kate | E-mail | Web | 18. července 2014 v 8:03 | Reagovat

[11]: Mě uhozený nepřijde. :D

[12]: To doporočuju, úplný konec mi vyrazil dech, i když se to dalo čekat. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!