Eldest

23. července 2014 v 13:36 | Kate |  Recenze knih
Recenze na druhý díl Odkazu Dračích jezdců. :) Jaký máte na knihu názor vy, co jste ji četli?
KateNázev: Eldest
Autor: Christopher Paolini
Série: Odkaz Dračích jezdců
Díl v sérii: 2/4
Počet stran: 655
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2005 (5. dotisk 1. vydání 2010)


Anotace:
(Obal knihy)
Šíří se temnota...
přichází beznaděj...
vládne zlo

Eragon s dračící Safirou právě zachránili vzbouřence před zkázou, kterou jim s pomocí zlovolných sil přichystal král Galbatorix, krutý vládce Království. Teď musí Eragon cestovat do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dracího jezdce. Čeká jej jedinečná cesta, na níž poznává úžasná místa i lidi. Každý den přináší nové dobrodružství. Ale Eragonovu mysl stále sužuje zmatek a nejistota, komu může věřit.
Mezitím jeho bratranec Roran musí vybojovat jinou bitvu doma v Carvahallu - takovou, která dostává Eragona do ještě většího nebezpečí.
Zardousí nakonec králova temná ruka veškerý vzdor? Možná jí neunikne ani sám Eragon...

Děj:
Eragon v doprovodu Aryi a Orika míří do Ellesméry, aby tam podstupoval výcvik Jezdců. Samotné hlavní město elfů je plné překvapení, tím největším je však Jezdec Oromis a drak Glaedr, kteří jsou učiteli pro Eragona a Safiru.
Roran mezitím řeší útoky ra'zaků na Carvahall, a když unesou jeho snoubeku Katrinu a vše už je beznadějné, uprchne s většinou vesnice - jejich cílem je Surda, jeden z posledních svobodných kouskuů Alagaësie. Podaří se jim dorazit tam, přes všechny překážky, které jim král přichystá?
Navíc, do Surdy nakonec míří i Eragon, kvůli velké bitvě o její nezávislost, ke které se přidají i Vardenové. Jak to nakonec dopadne?

Můj názor:
Obálka... Tahle červená teda nic moc, a to mám červenou docela ráda. Ale potěšilo mě, že pod tím papírovým je obálka stejná.
Hned na začátku, ještě před odstartováním děje Eldesta, je shrnutí Eragona, což je fajn. U spousty knih bych to využila. A pak tu je ještě nedocenitelná mapa Alagaësie, ta skvěle pomáhá orientaci v příběhu.
V tomto dílu jsme si mohli výborně prohlédnout elfy a jejich kulturu. Co se mi líbí je, jak to má autor všechno promyšlené. Každá rasa, ať to jsou již zmínění elfové nebo třeba trpaslíci, má svůj vlastní způsob života, náboženství, kulturu, zvyky, jazyk... Tohle je něco skvělého.
Dalším plusem je také překlad cizích jazyků v knize. To čtenář hodně ocení, zvláště, dyž se děj soustředí hlavně na Eragonův výcvik u elfů a s ním spojené kouzlení ve Starověkém jazyce.
Hned od začátku je jasná zápletka, ale tentokrát to není minus. Už od konce Eragona je jasné, že se půjde k elfům. Než se k nim však autor dostal, trvalo to 170 stránek, a to promiňte, ale...
Děj je strašně - a zbytečně - zdlouhavý. Kniha se vleče, a ačkoliv se to autor snaží vyplňovat menšími akcemi (což se mu částečně daří), nevynahradí mi tak ty šílené popisy, z nichž polovinu bych vyškrtala, a tu druhou zkrátila, těch na mě bylo opravdu moc. Sice se to nečte špatně (já to četla velmi rychle a zbytečně jsem knihu neodkládala, i když bych to občas nejraději udělala a znám mnoho knih, které mě chytily více), ale všeho s mírou, jak říká Amanda. Kniha je tedy převážně o ničem, když se nad tím tak zamyslím. Je to tvrdé, říct to takhle, bohužel je to však pravda. Jako příklad můžu uvést přesun do Ellesméry, zbytečně vleklý, dal by se klidně o polovinu zkrátit.
Celkově je však příběh dobrý, a ačkoliv postrádá nějaký významnější spád, není se čemu divit. Co mě mrzí je, že Roranova dobrodružství nestačila k oživení, neměli to správné tempo.
Výcvik a pobyt u elfů je podán velmi zajímavě, a během něho Eragon se Safirou objevuji taje Ellesméry a elfů, účastní se jejich oslav... - To se mi líbí, ale nic tonemění na tom, že výcvik by se dal také trošku zkrátit - ne obsahem, ale popisem.
Opravdu, být kniha tak o 200 - 300 stran tenčí, nic by autor nezkazil, naopka, bylo by to ještě lepší, a navíc by se do toho pustilo mnohem více čtenářů. Uznejte sami, spousta lidí se raději pustí do 150 stránkového chudáčka než 650 stránkové bichle.
Jedna z věcí, co jsem kritizovala u předchozího dílu bylo prozrazování děje kapitol jejich názvem, a bohužel, ani tady se toho autor dostatečně nevyvaroval, což je škoda. Připravuje se tak o momenty překvapení, které čtenáře na knihách tolik baví.
A když už jsme u těch momentů překvapení... Tohle byl re-reading, stejně jako u Eragona, takže jsem už všechno věděla, ale kdyby ne, překvapilo by mě mnoho věcí. Nechci moc spoilerovat, takže nebudu rozvádět, co, ovšem, zaskočila by mě spousta zvratů v ději.
Objevilo se také mnoho nových postav, a jako vždy skvěle promyšlených, takže fajn.

Hodnocení:
Celkově mě kniha zklamala ještě více než Eragon. Pocity po dočtení byly mnohem zmatenější, přišla mi hodně nemastná, neslaná, jak se říká.To ovšem nemění nic na tom, že Odkaz Dračích jezdců mám moc ráda.

7/10Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 23. července 2014 v 13:54 | Reagovat

Já knihu četla a musím s  tebou nesouhlasit. Ta kniha je stejně jako první díl úžasná.Podle mě tam žádný zbytečný popisy nejsou, je to všechno s mírou tak, aby bylo vše dokonale popsaný a děj mi přišel suprový a napínavý. Jen ty části s Roranem byli trochu horší. Ale každý máme jiný názor a já tuhle sérii zbožňuji už hodně dlouho, což bude asi tím, proč se ji pořád zastávám. :D Hezky napsaná recenze, každý máme jiné názory. :-)

2 Casion Casion | Web | 23. července 2014 v 13:56 | Reagovat

Súhlasím s tým, že niektoré pasáže boli zbytočne zdĺhavé a dali by sa skrátiť, ale napríklad mne sa výcvik u elfov nesmierne páčil. Bolo mi Eragona ľúto, keď mal stále tie zdravotné problémy a tak, navyše sa do toho už aj zaplietla láska ako inak :D
Osobne ma Roranove dobrodružstvá bavili menej než Eragonove, boli to také odbočenia, spestrovali knihu, ale mňa veľmi nezaujímali :D Myslím, že každý má na knihách rád niečo iné, mne sa páčili opis, ale zasa je pravda, že kniha je menej akčná, napríklad Eragon(kniha) mal väčší spád než tento diel :-) Napriek tomu sa mi páči :-)

3 Eamane Eamane | Web | 23. července 2014 v 18:31 | Reagovat

Eldest je pro mě ze všech těch dílů nejlepší. Je v něm vidět Paoliniho posun dopředu, co se týče jeho spisovatelské dráhy.
S tvým hodnocením zásadně nesouhlasím, já z knihy byla unesená. Popisů tam tolik nebylo a když už, tak byli hezky vykreslené. Celý příběh měl spád, napětí, vývoj a hlavně si pro nás Paolini připravil pár skvělých překvapení.
Zajímalo by mě, kolik hvězdiček dáš Brisignru, ten mi připadl nejslabší.

4 Eliza Eliza | Web | 25. července 2014 v 20:46 | Reagovat

Já jsem to musela ze začátku přeletět, páč spoilery, že jo :D Mrzí mě, že tě to zklamalo :/ Já jsem se těšila, že to bude supr, někomu se to fakt nepřekonatelně líbí, takže je to asi dost individuální, jako ostatně hodně knih. A s těmi stránkami souhlasím, z hlediska, že by se do toho pusilo víc lidí. Tlustá kniha chce odvahu :D Ale to nevý paperbackový vydání už vypadá v tomhle ohledu líp.

5 Kate Kate | E-mail | Web | 26. července 2014 v 12:32 | Reagovat

[1]: Jojo, Roran nic moc. :( No, pro jmě je taky úžasná, ale i tak se snažím nepřehlížet nedostatky, které pro mě v knize jsou. ;) Jak už jsi řekla, každá máme jiný názor. ;)

[2]: To sice ano, ale i tak se myslím, že to bylo těmi popisy hodně natahované... Například život mravenců... :D Roran mě taky nebavil. -_- Neříká, že se mi kniha nelíbí, jak už jsem psala v reakci na první komentář. ;)

[3]: Mě zase přijde lepší. :D

[4]: To jo, vypadá. :D no, já mám sérii hodně ráda, takže mě tyhle pocity neodradí od dalšíh re-readingu, ale i tak. :) Myslím, že v reakci na první komentář jsem to vysvětlila. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!