Brisingr

31. července 2014 v 11:00 | Kate |  Recenze knih
Recenze na třetí díl Odkazu Dračích jezdců. :) Čtvrtého se dočkám až v září, chci si teď od Paoliniho dát na chvíli oddech, navíc, nevím, jak bych to stíhala, když jedu na dovolenou - sice až za tři týdny, ale radši, kdybych se nějak zasekla, nebo něco... :) Ale vám je to stejně asi jedno. :D
A Ilonko, raději to nečti. :D
KateNázev: Brisingr
Autor: Christopher Paolini
Série: Odkaz Dračích jezdců
Díl v sérii: 3/4
Počet stran: 656
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2009

Anotace:
(Obal knihy)
Přísahy...
zkoušky oddanosti...
mocné síly se střetnou

Uplynulo jen pár měsíců, co Eragon poprvé vyslovil slovo "brisingr", které ve starověkém jazyce znamená oheň. Od té doby se nenaučil pouze kouzlit pomocí slov - musel bojovat celým svým srdcem. Po kolosální bitvě proti vojákům Království na Hořících pláních Eragon se svou dračící Safirou jen o vlásek unikli smrti. Tím to však pro mladého Jezdce a jeho draka nekončí, protože Eragon je vázán mnoha sliby, které možná nebude moci splnit.
Především se jedná o Eragonovu přísahu bratranci Roranovi, že pomůže zachránit jeho milovanou Katrinu ze spárů krále Galbatorixe. Ovšem Eragon příslíbil svou věrnost i dalším. Vardenové zoufale potřebují jeho schopnosti a sílu - stejně jako elfové a trpaslíci. Když se rebelů zmocní neklid a nebezpečí hrozí ze všech stran, Eragon se musí rozhodnout - musí udělat rozhodnutí, která ho poženou přes celé Království a ještě dál, rozhodnutí, která mohou vést k neuvěřitelné oběti.
Eragon představuje největší naději, jak zbavit zemi krutovlády. Dokáže tento kdysi prostý farmářský chlapec sjednotit vojska vzbouřenců a porazit zlovolného krále?

Děj:
Eragon s Roranem a většinou Carvahallu se opět setkávají. Přežije jejich přátelství všechny nástrahy? Dokáže Roran přestat svého bratrance vinit ze všeho, co se mu v životě pokazilo? A co je Eragon ochotný pro to udělat?
Mezitím vojsko Vardenů pokračuje v dobývání království, a přidají se k němu i elfové s trpaslíky, kteří však během jedné z bitev zažijí neuvěřitelnou ztrátu. Jak se s ní celý trpasličí národ vypořádá? A co vc, budou nadále nakloněni Vardenům?
A Eragonův a Safiřin boj s novým Jezdcem království, jak dopadne on? Přežije alespoň jedna dvojice?
Tolik otázek, na které vám dokáze odpovědět jedině sama kniha.

Můj názor:
Spojení zlaté a černé se mi strašně líbí, takže tahle obálka je nejspíš moje nejoblíbenější, a tudíž o ní nemohu říct, že by byla škaredá.
Jako vždy musím zmínit shrnutí obou dílů hned na začátku, a taktéž mapu, u které bych ale ocenila více detailů. Jak jsem z příběhu pochopila, chybí na ní spousta měst a vesnic, a bylo by fajn, kdyby se tam objevila ještě jiná důležitá místa, jako např. Hořící pláně, kde se bojovalo, apod.
Ze začátku mi příběh připadal zbytečně rozváděný a roztahovaný, což mě docela mrzí. Potom už jsem se začetla a bavilo mě to, nicméně příběh mě nezaujal natolik, abych si všechno pamatovala, jako u mnoha jiných knih, a i přes to, že se to nečetlo špatně, tam stále nacházím nepřeberné množství zbytečných, dlouhých popisů částí děje, míst..., které se dají zkrátit a napsat jednou, dvěma větami nebo úplně vyškrtnout. U těchto dlouhých popisů jsem často ztrácela nit a pozornost mi utíkala jinam. Navíc, občas jsem tam nacházela takové "díry", kdy autor napsal o jedné věci, že je třeba hnědá, a o stránku dál o ní mluvil jako o černé (příklad, nevím, co tam přesně bylo). Když jsem knihu četla poprvé, trvalo mi to kůvli těm popisům snad tři měsíce. Už je to hodně dávno, a teď přečtu celkem cokoliv poměrně rychle, nicméně uvítala bych to tenší a bez tohlika zbytečných odstavců.
Příběh taky obsahoval dost nepřesností, což je škoda vzhledem k tomu, jak je jinak propracovaný.
Na začátku jsem zaznamenala trošku odbočení od daných charakterů. Některé věty mi prostě k postavám neseděly na základě jejich chování v předchozích dílech.
V některých věcech byla kniha velmi předvídatelná, nemluvě o názvech kapitol, a tyhle promarněné momenty překvapení pak ubírají ději na spádu.
Čeho jsem si u minulých dílů nevšimla, bylo opakování vět, ale tady bylo celkem znatelné. Narušovalo mi to čtení. Někomu to možná nevadí, ale mě ano. Ovšem chápu, že je těžké se tomu vyhnout i na 100 stránkách, natož na 650. A tady jsme opět u tloušťky. Být kniha o 200, 300 stránek chudší, je to lepší, a třeba by se tam vlezl i poslední díl. Původně to totiž měla být trilogie, ne tetralogie.
Přechody pohledů už byly o něco propracovanější. Už to nebylo jako u minulého dílu s Roranem, když mě to nebavilo, teď mě bavilo všechno s vyjímkou pohledů Safiry, to bylo... zvláštní.
Z celého příběhu mám pocit, jako by autor spěchal na konec. Oproti předchozím dílům, kde byla kapitola i z prkotiny, je to trošku děravé. Přijde mi, jako by si autor během psaní říkal: "Proboha, ať už to konečně skončí!!!", a spěchal tak moc, že se rozhodl vynechávat části příběhu, podle něj nepodstatné. Ale když už se do toho pustil, mohl jich vynechat mnohem víc.
Nicméně, musí se tomu nechat, že příběh mě z tří knih, které jsem v rámci re-readingu četla, chytl snad nejvíce. A takové ty srdceryvné momenty už měly mnohem větší váhu než předtím, kdy jsem nad tím pouze mávla rukou a čte se dál.

Hodnocení:
Když jsem si pročítala některé recenze, stálo tam, že knihu nelze doporučit nebo zavrhnout, že záleží na tom, jak bude čtenář hledat chyby. Jelikož tohle je recenzní výtisk, já chyby hledám, ale kdyby to nebyla kniha na recenzi, prostě bych si užívala to čtení.
To, že série bude o jeden díl delší než bylo původně zamýšleno, je pro mě důkazem, že kniha je zbytečně natahovaná. Četla se mi zatím sice nejlépe, a sérii mám ráda, ale ani to mě nedonutí dát plné hodnocení.
+ a - mi vychází na průměr, tj. 5 bodů. To by ovšem byla škoda vzhledem k tomu, že se mi to četlo nejlépe. Knize tedy uděluji šest. Možná je to v poměru k prvnímu a druhému dílu nefér, jak už jsem řekla, četl se mi nejlépe, ale byla to spíše taková spojka mezi dvojkou a čtyřkou, takže raději to nechám tak. Holt, těch chyb tam bylo hodně.

6/10Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 31. července 2014 v 11:12 | Reagovat

Súhlasím, v názore na tento diel sa zhodneme :D Niektoré miesta mi prišli priveľmi zdĺhavé a z tohto dielu si pamätám najmenej v porovnaní s ostatnými dielmi. Neviem čím to je, možno tým, že to podstatné bolo akoby "zahrabené" vo všetkom možnom :D Ale tiež je pravda, že to nie je zlá kniha a číta sa dobre :-)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 31. července 2014 v 13:04 | Reagovat

Achjo, já jsem asi divná no. :D Ale chápu tě. Já jsem Eragona četla když jsem byla mladší, takže tím pádem i nezkušenější a nehledala jsem ty chyby, na které narážíš. Kdybych si dala re-reading, taky si myslím, že bych to už nehodnotila plným počtem, ale stejně... Mě prostě Brising přirostl k srdci víc než Eldest. Ten díl prostě nemám ráda. :D Hezky napsaná recenze, jen prostě já mám ten díl ráda. :D

3 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 31. července 2014 v 13:32 | Reagovat

Tuhle sérii jsem ještě nečetla, ale musím se na ní vrhnout.. protože už to plánuju přes 4 měsíce.. bože, já jsem hrozná :D Nemůžu tu knihu posoudit, protože jsem jí nečetla, takže asi tak :D
Pěkná recenze :)

4 Eamane Eamane | Web | 31. července 2014 v 15:07 | Reagovat

Pro mě je Brisingr ze všech dílů nejslabší. Je zbytečně natahovaný, některé scény by potřebovali zkrátit a jiné úplně vypustit :D ... Kniha mi přišla dost monotóní, zklamala mě. Asi bych dala stejný počet hvězdiček :)

5 Anonim Anonim | 31. října 2014 v 10:34 | Reagovat

Ja bych ohodnotila všechny dily asi 4 hvězdami. proc jen 4 ? Protože me Blisingr trochu sklamal. :-( Uprime receno mam stejny názor jako Eamane :-? Ale Inheritance je super. :-D  To je muj názor. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!