Síla vzdoru

6. února 2014 v 16:08 | Kate |  Recenze knih
Třetí díl série. :) Jaký na něj máte názor vy? :)
Kate
Název: Hunger games: Síla vzdoru
Autor: Suzanne Collins
Série: Hunger games
Díl v sérii: 3/3
Počet stran: 342
Nakladatelství/vydáno: Fragment/2011

Anotace:
(Obal knihy)
Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.

Proti všem očekáváním, přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo povstání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za něpokoje zaplatit? Katniss. A co je horší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo...

Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...

Děj:
Katniss je zachráněná, a vrací se na chvíli do 12. kraje. Zjistí, že všechno je opravdu zničené, a její domov je nyní kraj 13. Chystá se válka, která má rozhodnout. Je jen na Katniss, Dívce v plamenech, zda ve válce pomůže. Musí přijmout roli reprodrozda - to Povstalcům může pomoci vyhrát válku, ale udělá to?
A jakou cenu zaplatí za to, že se vzepřela Kapitolu. Přežije vůbec dalších pár měsíců?
To vše a mnohem více se dozvíte v závěrečné části trilogie od skvělé autorky Suzanne Collins.

Můj názor:
Tak, jako vždycky začnu u obálky. U téhle série jsem snad nenarazila na škaredou. Tahle se mi moc líbí, stejně jako ostatní.
Tento díl je oproti ostatním hodně jiný. Spisovatelka se soustředí především na boj a revoluci samotnou. Svým způsobem jde vlastně o 76. ročník Hladových her, až na to, že tam není 24 plátců, ale o mnoho více civilních lidí a vojáků.
V celé knize umírá strašně moc postav, ať už známých, či neznámých. U některých se vás smrt strašně dotkne a máte slzy v očích, nad jinými jenom mávnete rukou. V jednu chvíli se v příběhu dějí v úplná jatka mnou oblíbených postav.
Příběh působí, jako by byl úplně z jiného prostředí, což je koneckonců pravda. Už to nejsou arény plné vegetace, ale zpustošený Třináctý kraj a ulice Kapitolu, města přecpaného technikou. Párkrát se ocitneme i v samotných krajích, ale to jsou spíše výjimky. Není to zrovna nepříjemná změna.
Z knihy vlastně celkově sálá něco jiného, než z předchozích dvou dílů. Nevím, jak to vysvětlit, či popsat, to pochopí asi jen lidé, kteří knihu četli.
Ze začátku je to opět takové nezajímavé, ale pak vás kniha chytne a nepustí. Prostě musíte číst dál, dokud to nedočtete. Když jsem začínala číst, zdál se mi začátek oproti ostatním dílům jako zklamání, ale teď, když se na to dívám zpětně, není tomu tak. Všechny knihy jsou v růstu zajímavosti stejné, nebo alespoň hodně podobné. Co mě překvapilo - tento díl jsem přečetla nejrychleji.
Celkově je to hodně zajímavé, akční, občas mě i zamrazilo, je tam strašně moc překvapivých rozhodnutí - zejména ze strany Katniss, ale překvapí i jiné postavy.
Líbí se mi, že ani jedna z postav není dokonalým ideálem dobra či zla. Každá má něco z obojího, u některé převažuje jedna strana, u jiné ta druhá. Je zajímavé a zábavné postavy a jejich charaktery sledovat. Každý je jiný, a každý se vyvýjí celé tři díly, takže když se nad tím zamyslíte, některé postavy jsou ke konci k nepoznání.
Děj je hodně komplikovaný, a vedený v několika liniích. Obdivuji autorku, že se v tom nezamotala.
Posledních pár stránek, vlastně víc, než pár, je strašně napínavých, až máte chuť podívat se na konec (prsty mě svrběly a oči stále sjížděli k okrajům stránek, ale bylo to tak poutavé, že jsem odolala, a vůbec jsem nelitovala. Bylo to mnohem lepší, než vědět, co se stane. Takto jste stále byli napjatí).
Vlastně bych mohla zkopíroval podstatnou část recenze na Hvězdy nám nepřály. Pokud bych měla jmenovat jednu z podobností, tak určitě zmíním konec.
Je neskutečně emotivní a krásný. Vystřídá se ve vás radost a smích, i smutek a slzy. Konec je stejně dokonalý, jako celá série, ba i více. Poslední Katnissiny věty, nebo celý epilog, mu dodali korunu. Tohle nadšení a pocity nejdou vyjádřit slovy, věřte mi.
Kniha je dotažená až do konce, i když ještě nějaké přímé vysvětlení toho, co se stalo s pár postavami mi chybělo.
Bezprostředně po dočtení jsem z toho měla hodně smíšené pocity a zmatek v hlavě. Nedokázala jsem tak úplně zformulovat, co o tom říct, ale s odstupem několika hodin je všechno jasnější, a dá se napsat docela pěkná recenze, nemyslíte?
Hodně postav se stalo mými oblíbenými, a většina z nich bohužel zemřela. Velký obdiv si utorka zaslouží i za to zabíjení postav, já se tomu vždycky vyhýbám, seč to jde - strašně mě to mrzí. Vím, jak těžké pro ni to rozhodnutí muselo být. A že ho opravdu musela činit mnohokrát.
Jedna z mých nejvíce oblíbených lidí je Katniss. Strašně mi připomíná mě - je protivná, uzavřená, hrdá, neumí se přetvařovat a své blízké bezvýhradně miluje. Teď mě žádná z dalších vlastností nenapadá, ale má jich ještě spoustu.

Hodnocení:
Kniha je jednou z perel mé knihovničky, a ty prolité slzy rozhodně stály za to. Tuhle knihu, stejně jako celou sérii, rozhodně doporučuji každému. Když budete mít možnost si to přečíst, neváhejte!

10/10Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 6. února 2014 v 17:08 | Reagovat

Tenhle dík je podle mě nejslabší. Děj se sice dobře promyšlený, ale napsaný už podle mě hůř. Taky se mi nelíbil ten konec. Posledních sto stran bylo moc urychlených. Ale i tak kniha je docela dobrá s ohledem na předešlé díly. Jinak hezká recenze :-)

2 Camilla Camilla | Web | 6. února 2014 v 17:17 | Reagovat

Čtu druhý díl a docela se u toho rozčiluji. :D Uvidíme, co se z toho vyvine. :D
Hezká recenze. :)

3 Fie§ta Fie§ta | E-mail | Web | 6. února 2014 v 17:27 | Reagovat

Já jsem zatím četla jen 1.díl Hunger Games. Už se ale těším na tento. Nedokážu to podle tvé recenze posoudit. Už se ale chystám si to přečíst. Ještě si ale přečtu 2.díl a hned se vrhnu ta tento. Už mi leží v knihovničce dlouho a měla byh se na něj chystat... :)

4 Casion Casion | Web | 6. února 2014 v 17:46 | Reagovat

Úprimne, mne sa tento diel páčil najmenej a miestami ma dokonca nudil. Nepáči sa mi, že tu bolo priveľmi politiky alebo skôr priveľké zameranie na tú revolúciu. Nie, že by to bola zlá kniha, ale mne jednoducho už nesedí tak dobre ako predošlé diely :-)

5 Ami Ami | E-mail | Web | 7. února 2014 v 14:54 | Reagovat

Mě se tenhle díl líbil nejméně. Ano, byl vážné úžasný, ale mě přišel takový slabší :D. Hlavně jsem se rozčilovala, co s Peetou a tak! Taky se mi po tváři skutálelo pár slz, ale...Ten konec byl trochu zamotanější, ale neuvěřitelně krásnej! Já nevím,jak to posat :D

6 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 8. února 2014 v 7:47 | Reagovat

Mi se ten poslední díl líbil fakt nejmíň - začátek byl pomalý, takový divný a konec zase moc uspěchaný. I mamce se tenhle díl moc nelíbil (a z jedničky je úplně nadšená:D). Ale u toho konce s timi padáčky.. a pak to s tou Coinovou a Snowem.. a ten závěr.. och, ty části byly dokonalé:)
Ale moc pěkná recenze.:)
To že jsi měla smíšené pocity po dočtení.. já to měla nopak:D Po dočtení jsem byla stejně nadšená jako z ostatních dílů, ale při zpětném pohledu mám hodně smíšené pocity.:/

7 Zoey Zoey | Web | 9. února 2014 v 19:01 | Reagovat

Páni, nádherná recenze! Úžasně jsi to popsala, máš dokonalé výrazy, takovou recenzi bych sepsat nedokázala! O_O
Mě osobně se tento díl četl nejhůře. Na začátku mě to moc nebavilo, lepší byly skutečně až ty poslední části. Umřelo strašně postav, hrozně jsem brečela kvůli Finnickovi, Prim a nechci tady ještě víc spoilerovat :D Konec, konkrétně epilog, byl ovšem dokonale sepsaný, ta poslední věta- podle mě úžasné zakončení celé série :-)
Opravdu nádherná recenze!

8 Amanda Amanda | Web | 20. února 2014 v 19:19 | Reagovat

Takže....do tady toho komentování se mi vůbec nechtělo, protože i o příběhu myslím svoje a nebaví mě to pořád vypisovat.

Ve zkratce: 3. díl mě neuvěřitelně zklamal a asi bych mu nedala plný počet hvězdiček. Nejrychleji jsem přečetla 1. díl....třetí se mi strašně vlekl a taky si myslím, že se Katniss ve třetím díle chovala prostě děsně.

9 Kate Kate | E-mail | Web | 20. února 2014 v 19:22 | Reagovat

[8]: Já ho zase přečetla nejrychleji. :D Jó, Katniss se nechovala zrovna hezky, ale život se s ní taky nemazlil. :/ Já ybch se asi zachovala podobně - možná o trošku lépe, ale podobně. S hlavní postavou se v hodně věcech shoduji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!