Letopisy Narnie

2. ledna 2014 v 15:47 | Kate |  Recenze knih
Mám sice rozepsanou Volbu, ale tohle spěchá víc... :)
Četli jste někdo tuhle sérii?
KateNázev: Letopisy Narnie
Autor: Clive Staples Lewis
Série: -
Díl v sérii: -
Počet stran: 676
Nakladatelství/Vydáno: Fragment/2012

Anotace:
(Obal knihy)
Je spousta dveří, ale jen jedny vedou do jiného světa. Projdi do země zázraků a kouzel - do Narnie! Prožij sedm tajupúných příbějů z letopisů Narnie!

~

Dozvíš se, jak Narnie vznikla, když se dvě malé děti, Digory a Polly, dostaly do moci šíleného strýčka Andrewa a jeho bláznivých pokusů.

~

Zjistíš, co se stalo, když čtyři sourozenci, Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka, objevili v domě starého profesora kouzelnou skříň a za ní tajuplnou Narnii, ovládanou zlou čarodějnicí Jadis a věčnou zimou, a co všechno museli překonat, než Jadis vyhnali a do země se opět vrátilo jaro.

~

Přečteš si, co všechno prožili mluvící kůň a chudý chlapec Šasta na útěku z kruté země Kalormenu do bezpečné a šťastné Narnie. Jejich cesta byla plná strachu a nebezpečí, intrik a dobrodružství.

~

Odhalíš, jak to bylo , když se Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka znovu vrátili do Narnie, aby ji zachránili před zkázou občanské války a pomohli princi Kaspianovi zvítězit nad falešným králem a získat zpátky svůj trůn.

~

Prožiješ úžasná dobrodružství se statečnými plavci na lodi Jitřní poutník při objevování nových, nepoznaných končin a při hledání konce světa.

~

Vydáš se na dlouhou a strastiplnou pouť spolu s Jill a Eustacem, kteří hledají ztraceného prince Riliana, milovaného syna krále Kaspiana, jenž zmizel při pátrání po vrahovi své matky.

~

Zažiješ i poslední dny existence Narnie, kdy země prožívá nejtěžší boj - nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii.

~

A hlavně poznáš bájeného lva Aslana, který se objeví v každém příběhu, aby pomáhal dobru přemoci zlo.

Děj:
Jelikož je to komplet sedmi knih, kniha popisuje úseky z dějin Narnie, kdy tam bylo nejhůř, a kdy tam byly lidé z našeho světa - konkrétně z Anglie.
Ke každému dílu už si bohužel vše nepamatuji, a kdyby ano, vypisovala bych to hodně dlouho, tak napíšu vždycky hlavní hrdiny z našeho světa, a o co tam šlo.

Čarodějův synovec: Hlavními hrdiny jsou Digory a Polly. Tato kniha popisuje samotný vznik Narnie.

Lev, čarodějnice a skříň: Tenhle příběh znají dozajista všichni, stejně jako ještě pár dalších. Hlavními hrdiny jsou sourozenci Pevensieovi - Petr, Zuzana, Edmund a Lucie. Musí porazit Bílou čarodějnici Jadis, samozvanou královnu Narnie a navrátit tak do země jaro.

Kůň a jeho chlapec: Příběh se odehrává za vlády sourozenců Pevensieových. Hlavními postavami tentokrát nejsou lidé z Anglie, ale chlapec Šasta a jeho kůň Brí (možná by se další dvě hlavní postavy dali považovat i Aravis a její klisna Hwin), kteří chtějí z Kalormenu utéct do Narnie.

Princ Kaspian: Hlavními postavami jsou opět Petr, Zuzana, Edmund a Lucie. Tentorkát se do Narnie vrátí proto, aby pomohli na trůn dosadit jejího právoplatného krále - prince Kaspiana.

Plavba Jiřního poutníka: Hlavními postavami zůstali dva sourozenci - Edmund a Lucie, a přidal se k nim jejich bratranec Eustace, kteří se spolu svým starým přítelem - a teď už králem - Kaspianem se plaví na konec světa.

Stříbrná židle: Eustace se do Narnie v tomto díle vrátí, nicméně už ne s jeho minulými společníky, ale s Jill, jeho kamarádkou ze školy. Společně musí vysvobodit prince Riliana, milovaného syna krále Kaspiana Mořeplavce, ze zajetí zlé čarodějnice a navrátit ho zpátky domů.

Poslední bitva: Eustace s Jill se vracejí znovu spolu. Jejich úkolem je zachránit Narnii před zkázou, způsobenou nejen lidmi z Kalormenu, ale i někým, z vlastních řad. Podaří se jim to?

Celým příběhem samozřejmě prostupuje lev Aslan.

Můj názor:
Obálka je naprosto beze sporu dokonalá! Jestli si z dětsví pamatujele takové ty měnící obrázky, tak to přesně dělá ten lev.
Většině knih nechyběl dějový spád, překvapivost, akce, ale i takové ty klidnější momenty. Říkám však většině, protože u některých mi příběh přišel nic moc, ale číst jsem musela. I když mě děj nebavil, četlo se to dobře. Ta kniha mě prostě nutila hltat ji dál.
Autor se při každé knize drží takové základní osnovy, takže příběhy jsou stejné, ale svým způsobem jiné. Mají stejné základní rysy a stejnou dějovou stavbu, ale nikde se nic neopakuje. Takže každý je originální, a není na knize znát, zda se autor ke psaní nutil, či ne.
Další věc, co se mi líbí je, že autor nemění prostředí. Jasně, když jsou to letopisy Narnie, zdá se to nemožné, ale jsem si jistá. že mnoho jiných spisovatelů by to zvládlo. Jsem ráda, že se stále drží těch známých míst.
Co se týče postav, ačkoliv jsou v některý příbězích jiné (kvůli jinak běžícímu času), tak na každém z rodů, které se v knize vyskytují, je něco stejného. Postavy jsou skvěle vykreslené, a ačkoliv jsem se bála dílů bez sourozenců Pevensieových, nebylo to tak strašné. Zkrátka, postavy, které jsem měla milovat jsem milovala, a ty, které jsem měla nenávidět, jsem nenáviděla.
Hned když jsem začala číst, všimla jsem si jiného stylu psaní. Ale není nepříjemný, spíš naopak. Myslím, že na dobu, kdy to bylo psané se to čte až příliš dobře. A navíc, dneska se už tak často nevidí, že autor vstupuje do děje sám. Za začátku nesměle, ale v posledních dvou knihách jako by se už přestal ostýchat. Co mi na jeho stylu psaní vadí je to, že skoro na každé dvacáté stránce (obrazně řečeno samozřejmě) poukazuje na své předchozí příběhy. Neustále tam tedy je něco v tom smyslu, že jste se to mohli dočíst v knize, která se jmenuje Kůňa jeho chlapec, nebo podobně.
Co se týče humorných částí knih... Četla jsem už i vtipnější díla, ale netvrdím, že se nezasmějete.
Konec posledního dílů už mi přišel dost přeplácaný. Jasně, je to fantasy literatura, ale tohle už na mě bylo dost přehnané. Ovšem, jako člověk, který má rád happyendy, to není zase tak špatné - tedy, dějově.
U pár věcí mi v příběhu také chybělo dovysvětlení, a jako poslední věc bych chtěla říct, že ten, kdo to přepisoval, byl asi třetinu knihy opilý. Abych to vysvětlila... V určitých úsecích bylo strašně moc chyb, jako by někdo pracoval v časovém presu dlouho do noci, až se mu klížíli oči a prsty se mu jen tak míhaly nad klávesnicí.

Hodnocení:
Hodnotit komplet je o něco těžší, nicméně pro mě je to výzva. Všechno bylo dobře vymyšlené, a na knihu rozhodně nebude jen tak zbůhdarma padat prach. Ráda si ji přečtu znovu.
Uděluji 4,5 hvězdičky. Strhla bych i víc, ale příběh byl tak kouzelný, že nemohu.

9/10


Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lola Lola | E-mail | 2. ledna 2014 v 16:30 | Reagovat

Jestli jsem četla Narnii? Jasně! XD Tu myslím četl každej, a když už ne, tak určitě viděl film. Já mám na poličce celou sadu sedmi dílu v takový tý "kompletový" krabici, jestli mě chápeš. Dostala jsem ji, tuším, k desátým narozeninám. Sice už si moc nepamatuju, o čem každý jednotlivý díl byl - přeci jenom, četla jsem to jako malá holka - ale tenkrát jsem byla šťastná jako blecha. Víc už mě snad potěšil jenom Harry Potter. No, každopádně, na Narnii vzpomínám v dobrém, třebaže teď, když nějaký díl otevřu, nechápu, co jsem na tom tenkrát považovala za takovou senzaci. Mně totiž momentálně Lewisův styl psaní nejde po chuti. Nevím. Možná je to tím, že jsem prostě vyrostla a na pohádky jsem velká. Nebo je to zapříčeněné tím, že miluju květnaté, dlouhé, metaforické popisy, které Lewis prostě neumí (na to je podle mého expertka Clareová, ale to je jedno ;D). Takže takhle. Narnii jsem zbožňovala, nyní jí nemusím. Tahle série nepatří ke knihám, ke kterým bych se vracela a četla je pořád dokola a dokola.
Jo, a milovala jsem Eustace. Fakt. To si pamatuju. Teda, až po té změně, kterou prošel v Plavbě. Každopádně, líbil se mi ;D

2 Milča Milča | Web | 2. ledna 2014 v 16:30 | Reagovat

Jó, tuhle knihu jsem také četla a JE úžasná! :D

3 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 2. ledna 2014 v 18:21 | Reagovat

Taky jsem jí četla xD :D
Mě osobně se líbí, že to je psáno tak hezky... někdy skoro "dětsky" :D Jestli teda víš, co tím myslím ;)

4 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 2. ledna 2014 v 18:42 | Reagovat

Jo jo, četla jsem celou tuto sérii. I když to je už pár let, pamatuji si to dobře...
Musím s tebou souhlasit snad ve všem. Konec mě taky trošku štval, byl nadsazený. Mně se nejvíce na celé Narnii líbilo kouzlo, ukryté mezi řádky, které se prolíná celým příběhem... No nevím, jak to vyjádřit jinak :D. Knížky C. S. Lewise jsou jedny z děl s nejlepší "atmosférou", jaké jsem kdy četla :).

5 Amanda Amanda | Web | 2. ledna 2014 v 19:03 | Reagovat

Letopisy Narnie znám, viděla jsem i filmy. :)

Já mám tuhle sérii moc ráda, chtěla bych dolů celý komplet, ale tak nějak ho nemám kam dát. :)

S obálkou souhlasím, ale ani jako jednotlivé knížky se mi ty obálky líbí. :)

6 Amanda Amanda | Web | 2. ledna 2014 v 19:07 | Reagovat

[5]: domů*

7 Amanda Amanda | Web | 2. ledna 2014 v 19:08 | Reagovat

[5]: * S obálkou souhlasím, ale i jako jednotlivé knížky se mi ty obálky líbí

Já jsem nějaká mimo...

8 Kate Kate | E-mail | Web | 2. ledna 2014 v 19:23 | Reagovat

[1]: Jojo, vím, co myslíš. :) Já bych si také vzala jednotlivé díly, kdybych mohla, ale když jsem si o to psala, nebyly tam. :/
Nó, mě se Harry taky líbil víc. :D
Dokola a dokola bych to taky nečetla, ale určitě se k ní někdy vrátím, až nebudu mít co číst. :)

[3]: Vím. ;)

[4]: Přesně tak. :)

[5]: Já taky. Koneckonců, mnohem dřív, než jsem četla knihu. ;)
A s těmi obálkami máš pravdu. :) To jsme dvě, co jsou mimo. :D

9 Casion Casion | Web | 2. ledna 2014 v 19:36 | Reagovat

Mám nesmierne rada túto sériu, čítala som všetky diely okrem prvého, ten mi ešte chýba :D Možno to je napísané trochu jednoduchšie, ale príde mi to čarovné a navyše aj filmy mám rada :-)

10 Kate Kate | E-mail | Web | 2. ledna 2014 v 19:38 | Reagovat

[9]: Jojo, filmy jsou super. :)

11 Zoey Zoey | Web | 4. ledna 2014 v 19:08 | Reagovat

Já mám tuhle sérii skutečně moc ráda, četla jsem ji už tolikrát a neomrzí :) Nejraději mám Plavbu Jitřního poutníka :) Poslední díl se mi líbil zase ze všech nejmíň, až na ten konec, ten byl pěknej a smutný :) Jinak ale ten sedmý díl, jak už tam nebyla Lucinka apod. no nic moc ;-) Ale jinak hodně dobré knihy :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!