TT - Adventní den

7. prosince 2013 v 19:55 | Kate |  Jednorázovky
Tohle téma týdne se mi po opravdu dlouhé době líbí, tak jsem na něj sepsala jednorázovku. ;) Doufám, že tam nejsou chyby, protože už se mi to po páté číst nechce. :D
KateAnna otevřela oči a koutky úst jí vystřelily do úsměvu. Bylo obyčejné nedělní ráno, tedy… skoro.
Do pokoje jí oknem pronikalo sluníčko, což bylo v tuto dobu docela vzácné. Dnes byla totiž první adventní neděle, nebo také poslední listopadová, záleží na tom, z jakého úhlu se na to člověk dívá.
Dívce se ještě nechtělo vstávat, tak se zavrtala hlouběji do peřin a zavřela oči. Snažila se vzpomenout si na krásný sen, jenž se jí zdál, ale marně. Čím usilovněji pátrala ve své mysli, tím více jí unikal, až zmizel úplně. Rozhořčeně ze sebe tedy strhla pokrývku a vyskočila z postele.
Otočila se a koukla na budík: ukazoval 6:57. To znamenalo, že měla ještě dost času, než bude muset vyrazit.
Ustlala postel a přešla k oknu, kde ji čekalo překvapení: přes noc napadl sníh - vlastně padal stále, - který teď vše pokrýval, takže se stromy, auta a střechy domů v okolí krásně třpytily.
Otevřela okno dokořán a zachvěla se, když přes tenkou látku pyžama pronikl chladný vzduch a slabý vánek jí do pokoje zavál pár sněhových vloček. Objala se pažemi a snažila se zahřát.
Podívala se dolů na ulici.
Venku nebyla ani noha - v neděli ve městě všichni dlouho vyspávali, ona však byla ranní ptáče. Vždy se budila brzy, ať už bylo léto, či zima.
Ještě chvíli se kochala pohledem na prozatím neporušenou pokrývku sněhu na silnici a chodnících, jež ji lemovaly z obou stran. Tohle bylo jedno z vedlejších sídlišť, takže vůbec nebylo divné, že tudy v tuto ranní dobu ještě nikdo nejel.
Když uslyšela hodiny z dolního patra odbíjet sedm, rychle popadla svůj župan a pelášila do koupelny. Věděla, že všichni v domě ještě budou spát, ale nehodlala riskovat, že by jí ji někdo obsadil. Člověk nikdy neví, co se může stát.
Zkusmo zaklepala, a když se nic neozývalo, vzala za kliku. Oddechla si, že bylo odemčené a vstoupila.
Pověsila župan na háček vedle sprchového koutu a otočila kohoutkem. Rozčesala si vlasy a rychle ze sebe shodila pyžamo. Netušila, proč nebo kdy to začala dělat, ale stalo se to jejím zvykem.
Třeba její táta se to stále snažil pochopit - "Stejně si je za chvíli namočíš," říkával vždy, když si zapomněla zavřít dveře a on ji viděl.
Během těch pár sekund se koupelna stihla naplnit párou, a ona slastně vydechla.
Odsunula posuvné dveře a z uzavřeného prostoru se vyvalila další dávka páry. Vstoupila do sprchy a pohltil ji proud horké vody.

***

O hodinu a půl později už stála v hale, oblečená do svátečního, upravená a najezená. Čekala, až se zbytek rodiny vypraví.
Ona sama nikdy na svůj vzhled moc nedbala, kdežto její o dva roky mladší sestra byla hotová manekýna. Jako obvykle se tedy čekalo na ni.
Táta už byl nervózní, protože před pěti minutami měli vyrazit, když Karolína konečně došla.
"No konečně," zavrčel, ale nijak zvlášť to nekomentoval, protože věděl, že je to zcela zbytečné. Rychle tedy vyhnal svou rodinu ze starého viktoriánského domu a všichni čtyři pádili ke kostelu.

Karolíně se mše jako vždy nezamlouvala, a tak dělala vše možné, jen aby nemusela poslouchat ty, podle ní, "žvásty starého dědka, který neví vůbec nic o módě".
Když jí mamka před obědem podala sirky, aby zapálila první adventní svíčku, beze slova si je vzala a podala je Anně. Ta jen zavrtěla hlavou, vrhla bezmocný pohled na svou matku a škrkla.
Potom poslala Káju pro tátu, aby mohli začít jíst.

Jakmile došlo na umývání nádobí, mladší ze sester se nenápadně vytratila.
"Jako vždycky," utrousila naštvaně Anna a začala do dřezu napouštět horkou vodu. Jak tohle nesnášela!
Ačkoliv se snažila pospíchat, nešlo to, protože maminka jí vždy, když šla okolo, důrazně připomínala, že to musí dělat pořádně. Otráveně se tedy věnovala své neoblíbené činnosti a pozorovala ostatní z rodiny, jak pobíhají po domě a zdobí ho.
'Tohle by mě bavilo mnohem víc,' prolétlo jí hlavou. Kdyby nebylo odpoledne, na které se těšila, asi by se se svou sestrou začala hádat., protože tohle ji na ní vždycky dopalovala. Kdykoliv bylo třeba něco udělat, ona zmizela jako pára nad hrncem. Věděla, že její mamka by se zastala Karolíny, ale prostě měla hádavou náladu.

***

Konečně nastala pátá hodina a ona se sešla se svým přítelem. Domluvili se, že si zajdou do parku, ale nakonec se rozhodli pro jednu z kaváren, protože venku byla opravdu zima.
Když vyšli ven, nabídl Petr Anně, že se ještě projdou. Ona mu na to kývla, a tak je čekala dlouhá a příjemná procházka po městě.
Když dorazili k ní domů, políbili se a ona ho objala. Nechtěla ho pustit, ačkoliv věděla, že také musí jít domů.
"Nechoď ještě!" prosila ho.
"Víš, že musím," usmál se. "Už je pozdě."
"Tak mi dej ještě jednu pusu!" poručila si se smíchem a znovu se políbili. Potom cítila, jak ji stiskl silněji a položila si hlavu na jeho rameno.
Zírala nepřítomně do dálky a užívala si tu chvíli. Teprve teď, s ním, se zdála být doopravdy šťastná.
"Tak ahoj," pošeptal jí do ucha a pustil ji. Neochotně ho napodobila.
Nedokázala od něj odtrhnout pohled, když odcházel, ale nakonec se otočila ke schodům vedoucím k jejímu domu.
V momentě, kdy pokládala ruku na kliku, zarazila se. Znovu pohlédla směrem, kterým zmizel Petr, a sledovala jeho siluetu v záři pouličních lamp, dokud se jí úplně neztratila z dohledu.
Potom si k nosu přitiskla šál, na němž zůstalo ještě něco málo z jeho vůně, vdechla ji a zavřela oči. Užívala si ten, k její nelibosti klamný, pocit, že je tu stále s ní.
Nadechla se znovu, ale už cítila pouze mrazivý zimní vzduch prosycený sněhem. Usmála se sama pro sebe, protože až nyní měla pocit, že doopravdy začal advent.PS: Nezapomeňte kouknout i na další články. ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 9. prosince 2013 v 16:40 | Reagovat

Téma je to skutočne pekná a tebe sa táto jednorázovka vydarila. Chyby som nenašla žiadne a určite sa ti to vydarilo :D

2 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 9. prosince 2013 v 17:40 | Reagovat

Ahoj, je to vážně hezky napsané :D. Karolína v povídce mě rozesmála :)). A ten konec se ti opravdu povedl.

3 Camilla Camilla | Web | 9. prosince 2013 v 18:55 | Reagovat

Sama jsem na TT zkoušela něco napsat, ale moc mi to nešlo, tak jsem to vzdala :D Jinak na chyby jsem nekoukala a bylo to opravdu krásné. :-) Hezky napsané :D

4 Ami Ami | E-mail | Web | 10. prosince 2013 v 17:18 | Reagovat

Je to vážně krásně napsané! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!