Azurové obzory

18. srpna 2013 v 13:39 | Kate |  Recenze knih
Moje zásoby rozepsaných článků se nějak zmenšily. :/ No co už, nějak to zase napravím, až se vrátím. :)
Tentokrát je na knize spíše děj, takže anotace je odněkud zkopírovaná. ;)
KateNázev: Azurové obzory
Autor: Carolyne Swann
Série: Azury
Díl: 2/8
Počet stran: 256
Nakladatelství/vydáno: Baronet/2003

Anotace:
Milostný historický román z francouzského raného středověku o romantické lásce s překážkami.
Útlá, avšak neobyčejně svéhlavá Violette miluje mladého šlechtice Fabiena již od dětství. Ten, aniž by něco tušil, se zaplétá do problémů s piráty a jako nepohodlný svědek má být zabit. Tvrdohlavá dívčina se tajně pustí za svým miláčkem v chlapeckém přestrojení, čímž mu způsobí mnoho nebezpečí a starostí, které ovšem nakonec vyústí v obapolnou lásku. Historii, v tomto případě francouzskou za vlády Roberta I. v 10. století, autorka oživuje dobrodružně-milostným dějem s příslušníky rodu de Brissac. Četba nenáročná, u romantických bytostí oblíbená. Volné pokračování románu Azurový vítr.

Děj:
(Obal knihy)
Hlavní hrdinkou románu Azurové obzory je mladičká Viollette de Sapin. V půvabném provensálském údolí nedaleko Marseille žijí jak potomci Richera de Brissac, tak jeho přítele Eginharda. Viollette již od dětství miluje Fabiena, mladšího syna majitele panství Marécage. Fabien nemá o její lásce ani tušení, v současné době se plně věnuje důležitému poslání. Jeho starší bratr Hugo, který se před několika lety rozhodl vstoupit do řádu benediktinů v Marseille, ho pověřil tajným úkolem odvézt z kláštera Mont-Saint-Michel důležité listiny.
Na svatbě Viollettiny sestry Fabien Viollettě na její naléhání slíbí, že ji vezme s sebou, až příště do Normandie pojede. Se splněním slibu si však příliš neláme hlavu, mnohem více ho tíží jiný problém. Při poslední cestě se totiž stal v přístavu St. Malo náhodným svědkem pirátského útoku na obchodní loď. Zdráhal se uvěřit vlastním očím, když spatřil, že velitelem pirátů je zástupce zdejšího opata, který se rozhodl naplnit tímto způsobem prázdnou klášterní pokladnici. Ctihodný bratr Quido si Fabiena všimne a vyšle za jeho družinou několik ničemů, aby mladého hraběte zabili, ale muži z Fabienovy družiny je v boji přemohou: Nepohodlný svědek je na živu.
Viollette neváhá tajně opustit rodný dvorec a v chlapeckém převlečení se vydá za Fabienem. Mladík její přítomnost zjití až daleko od domova a nezbývá mu, než aby ji vzal s sebou jako své páže. Očekává je namáhavá cesta a především střetnutí s bratrem Quidem, jehož zkušeným očím nezůstane utajeno, že pážecí převlek skrývá pohlednou dívku. Mezi oběma mladými lidmi, Fabienem a Viollettou, se začíná rodit hluboká láska, ale milenci zároveň musí bojovat o život.

MŮJ NÁZOR:
Obálka?! Nevím, co si o ní myslet. A k příběhu teda vůbec nesedí!!!
Do knihy se mi opět nechtělo. Děj mě nijak nelákal. I přes to, že když mi ji babička vrátila, byl z ní nadšená více, než z Azurového úsvitu a i mamka říkala, že kniha je dobrá. Když už jsem neměla na výběr nic jiného, vytáhla jsem ji tedy.
Začátek byl nudný, ale nevzdala jsem to, a pak už jsem se do knihy začetla. Líbí se mi, že autorka vážně disponuje rozsáhlými znalostmi historie, takže se v knize vyskytuje spousta faktů, ale to z ní nedělá nudnou. Právě naopak.
Francie je nádherná země, a je inspirací pro mnoho autorů historických románů, takže by se dalo říct, že už je to tuctové, ale není. Je velká, tudíž je tam mnoho míst, o kterých lze psát. Na téhle knize mě nejvíce zaujalo církevní prostředí. Knihu, kde se část hlavního děje odehrává v klášteře jsem opravdu ještě nečetla, a pokud bych na další takovou narazila, rozhodně mě tahle neodradí.
Více než polovina knihy je zaměřena na jednu cestu. Přijde mi divné, že si nikdo nevšiml, že Fabienův panoš je Violette, tedy žena, ale tak třeba to opravdu nešlo poznat.
Další věc, která se mi líbila, jsou krásně vykreslené charaktery postav. Pravý gentleman Fabien, trošku svérázná a tvrdohlavá Violette, milý a přátelský Simon, ctižádostivý a peněz chtivý bratr Quido... Bylo skvělé mít jako hlavní hrdinku na pohled neohroženou ženu, než ty ufňukané, dokonalé a rádoby bezmocné barbie, kterých je všude plno. V knihách Carolyne Swan zdá se, je však většina žen takových.
Autorka také dokáže skvěle popisovat pocity. Fabienovi city k Violette se pěkně stupňovaly, a ač se snažil, nedařilo se mu je přede všemi skrývat, hlavně pak ne před jeho dlouholetým přítelem Simonem. Bylo roztomilé, jak se tu dívku snažili všichni chránit, avšak proti vychytralosti některých neměla pětice zbrojnošů šanci. Obzvláště, pokud jejich úhlavním nepřítelem byl bratr Quido. Jeho zaslepenost mocí a bohatstvím se mu však vymstila, a konec knihy byl dokonalý!

Hodnocení:
Jak už jsem říkala, kniha mě nelákala, ale nakonec jsem se do ní pustila a nelituji toho. Je to i zásluha autorky, která dokáže každou sebenudnější věc napsat skvěle. I přes to, že kniha nebyla tak skvělá jako Azurový úsvit jí uděluji pět hvězdiček.

10/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 19. srpna 2013 v 8:13 | Reagovat

přestrojení v chlapce.. to je suprový.. :-D  ;-) třeba na ní narazím..

2 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 19. srpna 2013 v 16:08 | Reagovat

Dlouhá, hezky napsaná recenze :).

3 Ellnesa Ellnesa | Web | 23. srpna 2013 v 16:07 | Reagovat

Hezká recenze, až na knihu narazím, určitě si jí přečtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!