Úvaha - Křik

8. května 2013 v 19:36 | Kate |  Ze školních prací
Ahojte. :) Vím, že na to poslední dobou kašlu a, říkám vám to už týden, moje myšlenky jsou úplně někde jinde. :/ Fakt se za to omlouvám, ale slibuju, že zítra už vážně něco napíšu. :D I kdybych tu měla být do půlnoci - což mi mamka samozřejmě nedovolí, ale to je vedlejší.. :D No nic, teď k úvaze. :)
Je na téma básně Ludvíka Aškenazyho - žida žijícího za období druhé světové války. :) Vím, že není moc povedená, a že často odbíhám od tématu - teda aspoň podle mě, - ale já už fakt nevím, co přidávat, když nemám nic napsaného a hudba už byla dvakrát po sobě. :D No, radši nic, nebo řeknu něco, čeho budu litova.. :D Tákže jako vždy: užijte si tu úvahu! :D
Kate


V básničce Ludvíka Aškenazyho je mnoho otázek, a je těžké zaměřit se pouze na jednu. Já jsem si nakonec vybrala otázky tři, a to sice: "Narodil jsem se u dobrých lidí?", "Mám správnou barvu kůže?" a "Vhodný původ?", protože si myslím, že spolu tato témata úzce souvisí.
Pro dítě je dnes dosti důležité, v jaké rodině a s jakou barvou kůže se narodí. Řekněme si upřímně: když se narodí do rodiny, kde oba rodiče jsou kriminálníci a nemají moc peněz, zrovna nejlépe se k němu ostatní chovat nebudou. A co teprve, když bude mít černou kůži?! Takový život asi opravdu není žádný med.
Dříve - ve středověku - znamenal dobrý původ velký majetek. V dnešní době peníze hýbou světem, a bez nich je mnoho věcí velice těžkých, či dokonce nemožných. Vždyť i když se podíváme na naše politiky: stále je slyšet o nějakých úplatcích, které přijali. Ti lidé, kteří jim je nabídli si tak podle mě velice usnadnili život a zbavili se mnoha problémů. Nicméně jakmile se na to dojde, problémy se opět objeví, a co víc? V mnohem větší míře. Je jen málo věcí, které dnes za peníze koupit nelze, ale najdou se - třeba upřímnou lásku dobrého člověka.
Dobrého člověka nedělá jen to, že pravidelně přispívá na charitu. I když je to dobrý skutek a může pomoci mnoha lidem, sám o sobě nestačí. Člověk musí chtít pomoci sám od sebe. Mnoho lidí to totiž dělá třeba jen kvůli - zůstaňme ještě chvíli u politiků - kampani. Dobrý člověk se pozná především podle dobrého srdce.
Někdo by si možná řekl: "Co záleží na barvě kůže?". A víte, co bych mu na to odpověděla? Že odjakživa hodně. Vždyť už ve středověku byli používání pro těžkou práci otroci. A jakou barvu kůže měli nejčastěji? Černou. I dnes na některých místech diskriminace domorodců a černých osadníků stále přetrvává, avšak v menší míře - díky bohu. Možná se najdou lidé, kteří proti ní bojují, a já doufám, že se jim jednoho dne povede ji potlačit.
Člověk má obrovské štěstí, když se narodí u dobrých lidí. Těch je opravdu velmi málo, a myslím si, že kvůli zaslepenosti penězi jich stále ubývá. Jestli se dítě narodí se správnou barvou kůže? To nemůžu posoudit, protože na každém kousku planety lidé považují za správnou barvu jinou. Nicméně podle mě je to obrovská blbost! Totiž všichni lidé jsou si rovni - ať už černí, žlutí, bílí nebo rudí! A zda má potomek vhodný původ? Co když je třeba velice vzdálená rodina s nějakým šlechticem a ostatní to neví? Lidé soudí jenom podle toho, co znají, což jim nemám za zlé, ale… Když jsou jeho rodiče špatní, musí být on taky? Proč by měl pykat za svoje předky?! Ty si on nevybírá! Měli bychom se nad sebou vážně zamyslet…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amanda Amanda | Web | 8. května 2013 v 20:06 | Reagovat

Kate....možná to není úplně slohově úvaha, ale myšlenka je to hluboká, rozhodně mě tvůj článek "přinutil" se nad tím zamyslet.

Tento článek obsahuje tolik myšlenek, na které by se dalo napsat další 10 takový článků....asi se nechám inspirovat a napíšu něco podobného, smím??

2 Kate Kate | Web | 9. května 2013 v 15:02 | Reagovat

[1]: Já vím, mno. :/ Vždyť říkám , že není moc povedená... ;)
Jasně, že jo. :)

3 sisisiska37 sisisiska37 | 10. května 2013 v 13:43 | Reagovat

juj.... to bylo obsáhlé.. moc pěkné Kate :-D  ;-)  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Na všechny články se vztahují autorská práva. Kopíruj pouze s přímým odkazem na tento blog nebo vůbec!